karmienie niemowlęcia butelką

Jak dbać o butelki do karmienia dziecka?

W przypadku małego dziecka bardzo ważne jest to, aby zadbać o kwestię higieny. Dotyczy to nie tylko pielęgnacji, ale też karmienia. Jako że butelka ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi, to musi być nie tylko dokładnie myta po każdym użyciu, ale też regularnie wyparzana. Służy to wyjałowieniu jej, czyli pozbyciu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie są one widoczne gołym okiem, ale stanowią zagrożenie dla maluszka, który nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu immunologicznego. Jest bardzo podatny na różne infekcje, a brudna butelka może przyczynić się nawet do zatrucia pokarmowego.

Dlaczego butelka dla dziecka musi być dokładnie myta i regularnie wymieniana?

butelka dla niemowlęciaButelki dla niemowląt muszą być regularnie wymieniane ze względu na to, że się po prostu zużywają. Częste używanie butelki sprawia, że pojawia się na jej powierzchni coraz więcej zarysowań, nie mówiąc już o mikropęknięciach, do których dochodzi podczas upadku butelki lub uderzenia nią o inny przedmiot. Butelki trzeba często myć, przez co również tracą one swoje walory użytkowe. Ich powierzchnia staje się coraz bardzo porowata, a mikrouszkodzenia stanowią siedlisko dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Zagnieżdżone w szczelinach patogeny są trudne do usunięcia, mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów, prowadzić do problemów z żołądkiem. Wystarczy, że nie doczyści się dokładnie butelki i pozostanie na niej odrobina jedzenia, a stanie się to świetną pożywką dla bakterii. O ich namnażanie nietrudno, a grozi to biegunką, wymiotami, pleśniawkami wokół ust i nawet zatruciem pokarmowym. Lepiej nie ryzykować, bo chodzi przecież o zdrowie maluszka. Zasada jest taka, aby wymieniać butelkę na nową w momencie zauważenia pierwszych oznak jej zużycia. Intensywne użytkowanie przyśpiesza ten proces. Zwykle wymiana butelki na nową następuje co dwa lub trzy miesiące w przypadku modelu wykonanego z tworzywa.

Jak dbać o higienę butelek?

Po każdym użyciu butelka musi zostać dokładnie umyta, nie można pominąć żadnego zakamarka. Nawet jeśli mama jest zmęczona lub się spieszy, to powinna na bieżąco czyścić wszystkie akcesoria niemowlęce. Nie należy zostawiać ich brudnych w zlewie, bo jest to świetna okazja dla bakterii, które są w stanie namnażać się niezwykle szybko. Jeśli będzie się należycie dbać o butelkę już od pierwszego użycia, to można uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Do mycia trzeba używać bezpiecznych środków, nie mogą być to żadne żrące substancje. Można wybrać łagodny detergent, sprawdzi się nawet płyn do mycia naczyń. Ekologiczne mamy mogą moczyć butelkę w roztworze sody lub czyścić solą kuchenną. Można oczywiście myć butelki w zmywarce, co będzie dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu, ale zawsze trzeba najpierw sprawdzić, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Nie wszystkie akcesoria dla dzieci mogą być myte w zmywarce.

Kolejną kwestią jest to, aby po umyciu butelki obejrzeć ją dokładnie, czy nie pozostały na niej jakieś resztki jedzenia. Porządne wypłukanie i wyparzenie to konieczność. Wystrzegać należy się wycierania umytej butelki ścierką czy ręcznikiem, bo mogą znajdować się na ich powierzchni bakterie. Najlepiej będzie pozostawić butelkę do wyschnięcia. Butelki można sterylizować na różne sposoby: gotując w garnku, przy użyciu płynu lub tabletek do wyjaławiania na zimno lub za pomocą sterylizatora. Można też kupić butelkę samosterylizującą. Nową butelkę powinno się gotować przez pięć minut we wrzącej wodzie. Potem można już ograniczyć się do wyparzania przez zalanie wrzątkiem w garnku. Akcesoria do karmienia wrzuca się do pojemnika z pokrywą, po czym zalewa je roztworem wodnym z rozpuszczoną wcześniej tabletką lub dodatkiem płynu do dezynfekcji. Najczęściej po pół godzinie butelka będzie już gotowa do użycia. Powinno się ją sterylizować do szóstego miesiąca życia.

Jakie akcesoria pomogą w dbaniu o butelkę dla niemowlaka?

matka karmiąca niemowlę butelkąMogłoby się wydawać, że dbanie o butelkę dla maluszka jest czymś banalnie prostym, ale przy codziennym użytkowaniu staje się to dosyć męczące. Można jednak ułatwić sobie życie i zaoszczędzić czas, sięgając po różne akcesoria typu szczotka i suszarka do butelek oraz sterylizator. Jako że wyparzanie butelek we wrzątku lub dezynfekowanie ich przy użyciu specjalnych płynów/tabletek jest dosyć czasochłonnym i żmudnym zadaniem, warto wyposażyć się w sterylizator. Może być on elektryczny, parowy lub nawet do używania w kuchence mikrofalowej. Para wodna niszczy chorobotwórcze drobnoustroje, a wszystko trwa zaledwie kilka minut. Jest to duża wygoda, ale trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem. Ciekawą opcją są też butelki samosterylizujące, których używa się w mikrofalówce. Do specjalnej komory wlewa się trochę wody, po czym zamyka butelkę wraz z nakrętką i smoczkiem, następnie wstawia do kuchenki mikrofalowej na 90 sekund.

Do mycia niezbędna będzie szczotka do butelek, która ma odpowiednio wyprofilowaną końcówkę, co umożliwia dotarcie nią do najmniejszych zakamarków, dzięki czemu nie pozostaną żadne resztki jedzenia. Jako że jest ona najczęściej zakończona miękką gąbką, nie trzeba martwić się o powstanie zarysowań na butelce. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy do mycia butelek, na które składają się różnej wielkości czyściki do słomek i drobnych elementów. Przyda się też suszarka do butelek, aby mogły one dobrze wyschnąć. Powinna być wytrzymała, odporna na działanie wysokiej temperatury, wolna od szkodliwych substancji, łatwa do utrzymania w czystości, stabilna. Będzie można trzymać wszystkie akcesoria niemowlęce w jednym miejscu.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy