mama karmiąca dziecko piersią

Jak zapewnić sobie i dziecku wygodę w trakcie karmienia piersią?

Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem rozmaitych akcesoriów dla niemowląt i kobiet karmiących piersią. Ich zadaniem jest ułatwienie życia młodej mamie i zwiększenie komfortu. Niektóre przydadzą się jeszcze przed narodzinami dziecka, dlatego warto o nich pomyśleć już w trzecim trymestrze ciąży. Początki karmienia nie są łatwe, a młoda i niedoświadczona kobieta może być szczególnie zdezorientowana. Dobre przygotowanie to podstawa, zagwarantuje wygodę i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Warto wyposażyć się między innymi w poduszkę i ubranie do karmienia, laktator, wkładki laktacyjne, maści na brodawki, odpowiedni biustonosz itd.

O czym pamiętać podczas kompletowania wyprawki?

matka karmiąca piersiąPodczas kompletowania wyprawki należy myśleć nie tylko o dziecku, ale też o sobie. Połóg jest trudnym okresem, a całodobowa opieka nad maluszkiem stanowi spore obciążenie dla zmęczonej i obolałej matki. Warto wobec tego jeszcze przed rozwiązaniem zaopatrzyć się w rozmaite akcesoria, które ułatwią zajmowanie się dzieckiem. W sprzedaży nie brakuje przydatnych i wręcz niezbędnych gadżetów, które będą ogromnym udogodnieniem podczas karmienia piersią. Niezbędnym elementem wyposażenia jest specjalny biustonosz do karmienia. Trzeba go dobrze dobrać, aby spełniał należycie swoje funkcje. Będzie zapobiegać rozciąganiu skóry i rozstępom. Musi dobrze podtrzymywać piersi i jednocześnie gwarantować swobodę ruchów. Z zakupem biustonosza do karmienia nie ma co zwlekać, warto się w niego zaopatrzyć już w ósmym miesiącu ciąży.

Biustonosz do karmienia zapobiegnie dolegliwościom bólowym ze strony pleców i kręgosłupa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych piersi, które stanowią spore obciążenie, co staje się jeszcze bardziej uciążliwe w okresie laktacji. Biustonosz należy mierzyć wokół biustu w jego najszerszej części. Zmierzyć należy także obwód klatki piersiowej tuż pod piersiami. Mając biustonosz do karmienia, będzie można nosić w nim wkładki laktacyjne, co zabezpieczy ubranie przed przesiąkaniem pokarmu. Wkładki laktacyjne zwiększą komfort i pewność siebie. Młoda mama nie będzie musiała martwić się o to, że podczas spaceru czy wizyty u znajomych pojawią się nieestetyczne plamy. Warto zaopatrzyć się we wkładki zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe. Istotne będzie to, aby były one dobrze dopasowane do kształtu i wielkości piersi. Wkładki powinny być wykonane z bezpiecznych i oddychających materiałów, muszą być wzbogacone o mocną taśmę, dzięki której nie będą się przesuwać samoczynnie podczas ruchu.

Co przyda się każdej młodej mamie?

W przypadku problemów z laktacją i karmieniem świetnie sprawdzi się laktator, który umożliwi odciąganie pokarmu. Będzie można go przechowywać w lodówce lub nawet zamrozić. Najlepiej wybrać zestaw, w którym znajdują się też specjalne worki/pojemniki do przechowywania odciągniętego mleka. Najwygodniejsze w użyciu są laktatory elektryczne, dzięki którym ściąganie pokarmu zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Godne polecenia są nowoczesne modele z funkcją dwufazowego odciągania pokarmu z obu piersi i stymulowania laktacji. Laktator powinien być poręczny i lekki, wykonany z dobrej jakości materiałów, atestowany, wolny od toksycznych związków. Przy jego nadmiarze lub w przypadku planowanego wyjścia mamy z domu będzie wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Pozwoli kontynuować karmienie piersią nawet pod nieobecność mamy, która zdecyduje się na powrót do pracy. Warto od razu zainwestować w podgrzewacz do butelek, co przełoży się na szybkie i bezproblemowe przygotowywanie jedzenia przez dowolną osobę. Zniknie problem z przegrzanym lub za zimnym jedzeniem. Wystarczy ustawić preferowaną temperaturę na urządzeniu, a po chwili ciepły posiłek będzie już gotowy.

Godne polecenia akcesoria dla karmiących matek

Jako że brodawki sutkowe w okresie laktacji stają się opuchnięte i obolałe, mogą być nawet poranione, to warto mieć zawsze pod ręką maść na brodawki. Karmienie piersią przyczynia się do wysuszania i pękania skóry. Niezbędna będzie wobec tego lecznicza maść, która nawilży skórę, zniweluje podrażnienia i przyspieszy gojenie. Zaleca się zakup maści o naturalnym składzie, bez żadnych zbędnych dodatków. Godny polecenia jest też olej kokosowy i aloes. Istotne będzie to, aby krem na brodawki był bezwonny i bezsmakowy, nie może mieć w składzie żadnych barwników ani konserwantów. Przydadzą się także specjalne osłonki na piersi, które pozwolą nawet wymodelować brodawki i lepiej dopasować je do karmienia. Ułatwi to dziecku chwytanie piersi i ssanie. Niektóre mamy borykają się z wklęsłymi lub płaskimi brodawkami, a za pomocą osłonek można je w delikatny sposób wypchnąć. Warto wybrać nakładki silikonowe, które umożliwiają karmienie nawet w przypadku podrażnionych i poranionych brodawek. Pełnią one funkcję ochronną i przeciwdziałają nadmiernemu wypływowi pokarmu.

Czego nie może zabraknąć w okresie laktacji?

karmienie piersiąOgromną wygodę zapewnia poduszka do karmienia. Trzeba zadbać o komfort nie tylko maluszka, ale też swój, a przybranie odpowiedniej pozycji bardzo ułatwia karmienie. Noszenie dziecka na rękach i ciągłe pochylanie się do niego stanowi spore obciążenie. Można jednak uchronić się przed nadmiernym wysiłkiem i dolegliwościami bólowymi, mając w zanadrzu odpowiednią poduszkę, która powinna być ergonomiczna, łatwa do utrzymania w czystości, uszyta z atestowanych i hipoalergicznych materiałów. Bardzo ważne jest to, aby poduszka zapewniała stabilność, podpierała właściwie plecy i głowę. Nie może być wobec tego zbyt mała. Znaczenie ma rozmiar, poduszka musi być odpowiednio szeroka, aby dziecko nie zsuwało się z niej oraz mieć wyprofilowane brzegi. Na uwadze trzeba mieć nawet to, z czego zostało wykonane wypełnienie poduszki, czy jest oddychające. Godne polecenia są modele umożliwiające dosypywanie wypełnienia. Świetne sprawdzają się poduszki w kształcie litery C, wypełnione mikroperłą styropianową, które delikatnie masują ciało, co sprzyja relaksowi. Istotne będzie to, aby poduszka dostosowywała się do kształtu ciała, odciążała plecy. Przyda się podczas spania, karmienia i nawet zabawy.

Przydatne akcesoria do karmienia piersią

Każdej mamie przyda się bluzka do karmienia, dzięki której będzie można wygodnie i dyskretnie nakarmić maluszka. Powinna być wykonana z materiału miękkiego i przyjemnego w dotyku oraz zapewniać szybki dostęp do piersi. Znaczenie ma to, aby bluzka w żaden sposób nie krępowała ruchów, była uszyta z naturalnych i przewiewnych tkanin. Godne polecenia są przede wszystkim bluzki bawełniane, bambusowe, lniane i jedwabne. Warto rozejrzeć się za ubraniem, które będzie wykonane z tkaniny z certyfikatem bezpieczeństwa Oeko-Tex® Standard 100. Wiele kobiet bardzo sobie chwali bluzki o fasonie kopertowym i ze specjalnym rozcięciem. Warto zaopatrzyć się też w chłodziarkę do przenoszenia pokarmu, którą można zabrać ze sobą na spacer, do pracy czy żłobka. Świetnie sprawdza się także sterylizator parowy lub wody, aby za pomocą którego będzie można w szybki i prosty sposób zdezynfekować wszystkie akcesoria do odciągania pokarmu i karmienia piersią. Dużym udogodnieniem dla mamy i maluszka jest fotel do karmienia piersią z podnóżkiem, zagłówkiem, funkcją bujania.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy