mama karmiąca dziecko z butelki pokarmem odciągniętym laktatorem

Jaki laktator wybrać?

Mimo ciągłego rozwoju branży spożywczej wciąż nie opracowano pożywienia dla maluszków, które w stu procentach zastąpiłoby mleko matki. Przyswajalność naturalnego pokarmu jest o wiele wyższa, a ponadto zawiera on wiele potrzebnych witamin, mikroskładników. Ilość przeciwciał i substancji odżywczych jest przy tym dostosowana do potrzeb dziecka na wczesnym etapie rozwoju, głównie dlatego warto pomyśleć o odciąganiu pokarmu. Jest to również dobry sposób na karmienie niemowlaka wtedy, gdy mamy nie ma akurat pod ręką, w podróży czy w przypadku studiującej lub pracującej kobiety. Mama nie zawsze ma też możliwość, aby odsłonić pierś, więc podawanie naturalnego mleka z butelki jest wygodną opcją. Dodatkowo jeśli maluszek często budzi się w nocy na karmienie, można odciągnąć pokarm wieczorem, by zapewnić zapas na noc. Angażując partnera w nocne wstawanie, kobieta ma szansę zapewnić sobie kilka dodatkowych godzin snu.

Czym jest laktator?

Laktator to narzędzie, które służy do odciągania pokarmu z piersi kobiety oraz do pobudzenia laktacji, jeśli jest taka potrzeba. Jego konstrukcja jak i obsługa jest bardzo prosta, intuicyjna. Działa dzięki wykorzystaniu mechanizmu wytwarzającego podciśnienie, symuluje to ssanie dziecka i pobiera pokarm z piersi, który trafia do buteleczki, lub specjalnego pojemniczka. Odciągnięte mleko jest gotowe do podania maluszkowi, istnieje również możliwość zrobienia zapasów i zamrożenia go, co pomoże zachować świeżość na dłużej.

Jaki laktator będzie najlepszym wyborem?

Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele marek tego przedmiotu w dwóch różnych rodzajach – tradycyjny laktator ręczny i innowacyjny, automatyczny. Pierwszy sprawdza się w przypadku, gdy pokarm odciągany jest stosunkowo rzadko. Podciśnienie wytwarza się, ściskając pompkę, co w przypadku zwiększonego, regularnego zapotrzebowania na mleko staje się niewygodne. Wtedy warto pomyśleć o czymś takim, jak laktator elektryczny. Wystarczy go jedynie włączyć, ustawić odpowiednie parametry, a wtedy całą pracę wykona za nas. Najnowsze modele pozwalają na wybranie siły ssania, co chroni brodawki przed podrażnieniami – przekładają się na to również wymienne, silikonowe nakładki. Jeśli zamierzamy używać urządzenia tylko sporadycznie, należałoby postawić na tańszy wybór, jakim jest laktator ręczny, jeśli zależy nam na wydajności i wiemy, że będzie regularnie użytkowany, warto dołożyć do budżetu i kupić ten elektroniczny.

Laktator jako niezbędny element wyprawki

mama karmi dziecko mlekiem z butelkiLaktator może przydać się młodej mamie, jeszcze przed narodzinami dziecka. Pod koniec drugiego trymestru ciąży lub na początku trzeciego, kobieta może zauważyć wyciekający, żółtawy płyn z piersi. To nic innego jak siara — czyli pierwszy pokarm, który je noworodek. Jest bogaty w mikroelementy, przeciwciała i składniki odżywcze. Aby nie zmarnować tego „płynnego złota”, już wtedy młoda mama z użyciem laktatora może odciągać małe ilości mleka, następnie je mrozić, by po narodzinach podać siarę dziecku podczas na przykład infekcji. W pierwszych godzinach po porodzie gruczoły mlekowe są bardzo aktywne, produkują dużo pokarmu. Niekiedy zdarza się, że nasz malec, zmęczony porodem jest bardzo senny i nie budzi się często na karmienie. Wtedy, aby laktacja nie zanikła, a co gorsza, aby w piersi nie stworzyły się bolesne zastoje i stany zapalne, należy odciągać mleko z użyciem laktatora, by później móc podać je dziecku, gdy będzie głodne. Przydatne mogą być wtedy laktatory elektryczne, które odciągną je za mamę, więc i ona będzie mogła odpocząć po porodzie.

Produkt ten będzie bardzo pomocny także w trakcie nawału pokarmu, aby zniwelować ból piersi i umożliwić maluszkowi lepsze chwytanie piersi, kiedy zostanie już „zmiękczona” za pomocą urządzenia. Czasem zdarza się także, że konieczna jest separacja dziecka od matki po porodzie. W takiej sytuacji ważne jest rozbudzenie laktacji z pomocą laktatora. Warto więc jest mieć go ze sobą już w szpitalu, razem z resztą wyprawki dla maluszka. Według założeń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) każda mama powinna karmić piersią do szóstego miesiąca życia dziecka, czasem jednak kobiety mogą mieć problem z laktacją, mleka jest za mało lub za dużo, właśnie wtedy doskonale sprawdza się laktator. Od wielu lat jest to nieocenione narzędzie. Jadąc do szpitala, można się spodziewać, że będą tam zapewnione w razie potrzeby takie urządzenia, ale zawsze bezpieczniej jest posiadać swój, wtedy ma się pewność, że jest on odpowiednio wyczyszczony, w pełni sprawny i używać go będzie tylko jedna mama.

Laktator a kuracja lekami

Jeśli młoda mama zmuszona jest przez pewien okres przyjmować leki, przy których karmienie piersią nie jest wskazane, a po kuracji wciąż chce karmić własnym mlekiem, śmiało może sięgnąć po laktator. Wówczas może odciągać mleko, by laktator naśladował przystawione do piersi dziecko. Dzięki temu laktacja się nie zatrzyma i będzie można wrócić do karmienia, gdy będzie to już możliwe. Co więcej, jeżeli taka kuracja zaplanowana jest wcześniej, młoda mama może już wcześniej odciągnąć większą ilość pokarmu i zrobić zapasy dla swojego maluszka.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy