Jakie właściwości powinny posiadać smoczki dla najmłodszych?

W wyprawce dla noworodka nie powinno zabraknąć odpowiedniego smoczka. Jego wybór ma istotne znaczenie i może wpłynąć na późniejszy rozwój pociechy. Współcześnie na rynku  znajduje się wiele rodzajów tych produktów, które różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i przeznaczeniem. To niewielkie akcesorium ma równie wielu zwolenników, co przeciwników, dlatego przed podaniem go dziecku, warto skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że źle dobrany model lub jego rozmiar smoczka mogą być źródłem problemu. Jaki smoczek więc wybrać i czym sugerować się przy zakupie?

Kiedy warto wprowadzić smoczek dla noworodka?

smoczek dla noworodka

Decyzja o podaniu maluchowi smoczka zawsze będzie ostatecznie należała do rodziców. Mimo tego warto wiedzieć, kiedy jest najlepszy i najbezpieczniejszy czas na jego wprowadzenie. Współcześnie podkreśla się, że nie ma jednego sprawdzonego momentu na rozpoczęcie przygody ze smoczkiem. Jednakże poleca się zastosowanie go dopiero wtedy, gdy dziecko dobrze opanuje odruch ssania piersi. W tym czasie ustabilizuje się również laktacja, a niemowlę przyzwyczai się do utrwalenia konkretnej metody chwytania brodawki. Jest to istotne, gdyż ssanie mleka mamy wymaga zupełnie innych ruchów warg oraz języka, niż podczas używania smoczka. Najlepiej więc przeczekać kilka tygodni, by poznać potrzeby dziecka i jego dotychczasowo wypracowane odruchy. Niemałej siły potrzeba także do spożywania pokarmu z butelki, dlatego warto skonsultować z pediatrą, kiedy w takim przypadku zdecydować się na smoczek oraz jaki model wybrać. 

Rodzaje smoczków

Aby wybrać ten odpowiedni smoczek, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami, a także ich funkcjami. Do najpopularniejszych zaliczają się trzy modele. Pierwszym z nich jest smoczek anatomiczny. Ma on charakterystyczną budowę, która została opracowana przez pediatrów. Specjalnie ścięta główka świetnie dopasowuje się do malutkiej buzi dziecka. Budową przypomina kształt brodawki sutkowej. Dużą popularnością cieszy się również smoczek okrągły kształtem przypominający butelkę Tego typu akcesorium ma za zadanie zaspokoić potrzebę ssania maluszka, przy jednoczesnym umożliwieniu mu swobodnego oddychania. Modelem polecanym przez rodziców jest także smoczek symetryczny. Posiada on spłaszczony kształt z obu stron, dopasowując się przy tym do jamy ustnej maluszka. Typ ten uznaje się za najbardziej fizjologiczny i korzystnie wpływający na prawidłowy rozwój jamy ustnej.

Co powinno charakteryzować smoczek?

Przy wyborze smoczka istotne jest uwzględnienie wielu kryteriów. Najważniejszy z nich stanowi rozmiar. Powinien być on dopasowany do wieku i uwarunkowań maluszka. W pierwszych tygodniach lub miesiącach życia warto decydować się na dopasowany smoczek dla noworodka, który go uspokoi oraz pomoże rozwinąć umiejętność ssania. Istotnym aspektem jest również zweryfikowanie wszelkich atestów, a także bezpieczeństwa smoczka. Najważniejsze, by nie zawierał on w składzie szkodliwego dla organizmu BPA. Każdy produkt powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, najlepiej z silikonu lub lateksu. Kształt ma także niemałe znaczenie. Należy dobrać taki rodzaj, który będzie odpowiedni dla potrzeb czy upodobań pociechy. Przy wyborze smoczków z tarczą, warto decydować się na taką, która pozwoli niemowlęciu swobodnie oddychać i nie podrażni jego wrażliwej skóry. Dzięki spełnieniu tych wszystkich wymagań, smoczek będzie bezpiecznym towarzyszem dziecka, a ponadto pomoże mu w prawidłowym rozwoju aparatu mowy.

Jak odpowiednio dbać o smoczki dla najmłodszych?

smoczek dla noworodka

Oprócz poznania charakterystycznych i istotnych cech smoczka, warto również przyswoić wiedzę o jego odpowiedniej higienie. Dzięki regularnemu utrzymywaniu go w czystości będzie on zawsze bezpieczny dla jamy ustnej maluszka oraz posłuży przez długi czas. Należy pamiętać, że smoczek trzeba wyparzać wrzątkiem przynajmniej raz dziennie lub za każdym razem, gdy wypadnie on z buzi pociechy na niezabezpieczoną powierzchnię. Produkt warto przechowywać w etui lub specjalnych pojemnikach. Ponadto każdy smoczek uspokajający powinien być wymieniany średnio co 6-8 tygodni lub gdy na jego powierzchni pojawią się uszkodzenia czy ślady zużycia. Nie można zapominać, by nie zanurzać go także w żadnych słodzonych napojach, cukrach oraz miodach, gdyż w ten sposób można przyczynić się do rozwoju próchnicy lub chorób jamy ustnej u dziecka. Nie należy zapominać, by nie brać również smoczka do swoich ust. Najważniejsze jest jednak regularne czyszczenie i sterylizowanie.

W życiu każdego rodzica oraz jego pociechy istotną rolę odgrywa smoczek. Ważne jednak, by był on dopasowany do potrzeb i uwarunkowań pociechy. Przy jego zakupie warto mieć na uwadze najważniejsze parametry, które powinny go cechować. Prawidłowy rozmiar i kształt mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwoju jamy ustnej pociechy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z pediatrą i sprawdzenie zaleceń producentów poszczególnych modeli. Głównym zadaniem tego produktu jest pomoc dziecku w zaspokojeniu odruchu ssania oraz uspokojenie go. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma dokładne sprawdzenie bezpieczeństwa zakupionego smoczka, a także jego przeznaczenia.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy