tata z synkiem bawią się zabawkami edukacyjnymi dla niemowląt

Rozwój niemowlęcia poprzez zabawę

Zabawa dziecka nie powinna być tylko chwilowym zajęciem lub odwróceniem jego uwagi. Odgrywa ona istotną rolę w rozwoju sfery poznawczej, motoryki czy pamięci. Ważnym jest jednak odpowiednie dostosowanie jej trudności do wieku maluszka. Zabawki zbyt łatwe w obsłudze, nie pozwolą na poszerzanie horyzontów i naukę poprzez zabawę, a jedynie znudzą brzdąca. Natomiast zbyt skomplikowane nie wniosą żadnych korzyści, ponieważ bobas nie będzie umiał posługiwać się nimi, co doprowadzi do lekkiej frustracji oraz poddenerwowania. Prawidłowo dobrane będą świetnie spędzonym czasem oraz wsparciem rozwoju niemowlaka.

Wpływ zabawy na rozwój dziecka

niemowlę bawi się zabawką edukacyjnąPierwsze dni życia maluszka to zapoznanie się z otaczającą rzeczywistością i próba przystosowania się do nowych warunków. Gdy nastąpi adaptacja, dziecko zaczyna interesować się różnymi przedmiotami, poznając je przy pomocy dotyku. Zbiór umiejętności związanych ze sprawnością fizyczną nazywany jest motoryką. Możemy wyróżnić małą oraz dużą. Z pierwszą mamy do czynienia w początkowych tygodniach życia maluszka. Nie jest to jednak cecha wrodzona, lecz taka, którą mały człowiek musi wykształcić oraz doskonalić do około 5-6. roku życia. Jednak, aby proces był efektywny, powinien zacząć się w okresie niemowlęcym. Chwytanie zabawek, wyciąganie rączek do np. karuzeli możemy zaliczyć do motoryki.

Swobodne ruchy oraz wymyślone do tego zabawy stymulują nowe umiejętności. Pobudzanie zmysłów jest niezastąpione. Dziecko przy pomocy dotyku poznaje strukturę i twardość przedmiotów. Rozwój zmysłów poznawczych możliwy jest dzięki wspólnym zabawom z rodzicami. Kontakt poprzez rozrywkę, w połączeniu z pieszczotami, całowaniem, przytulaniem, jak i rozmową z niemowlakiem pobudza ten proces. Wszystkie te czynności oddziałują także na rozwój emocjonalny oraz społeczny. Dostarczanie różnych bodźców maluszkowi poprzez uśmiech, podnoszenie, poruszanie grzechotkami, pluszakami itp. rozwija zdolności sensoryczne. Im więcej ich, tym szybciej następuje progres.

Zabawki interaktywne

Atrakcyjnymi akcesoriami dla najmłodszych dzieci są zabawki interaktywne. Rynek przepełniony jest różnego rodzaju produktami, które mają na celu stymulację konkretnych zmysłów. Są projektowane tak, aby wspierać rozwój poszczególnych umiejętności na każdym z etapów rozwoju. Zabawki interaktywne dla niemowląt pozwalają na przyswajanie nowej wiedzy oraz spełniają cztery istotne funkcje – poznawczą, inspirującą, aktywizującą oraz usprawniającą. Muszą jednak być odpowiednio dobrane pod względem poziomu trudności, w innych przypadkach maluch nie będzie mógł wykorzystać ich potencjału. Przy wyborze manipulacyjnych gadżetów należy kierować się materiałem oraz ewentualnymi elementami, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla maleństwa. Najlepszym wyborem są modele o prostych kształtach i strukturach oraz takie, z którymi dziecko nie miało wcześniej styczności. Ponadto nie powinny wydawać głośnych dźwięków, ponieważ może to zakłócać spokój malucha. Wielkość zabawki musi mieć spory rozmiar, tak, aby dziecko nie mogło połknąć jej lub elementów w niej zawartych.

Zabawki edukacyjne

Gadżety edukacyjne to grupa akcesoriów, które powinny szczególnie przyciągać uwagę maluszków – kolorami, subtelnymi dźwiękami lub strukturą. Dobrze sprawdzą się wielowymiarowe, czyli takie, które angażują kilka zmysłów jednocześnie oraz stworzone z materiałów, łatwych do czyszczenia. Ząbkowanie jest etapem, w którym dziecko usiłuje wszystko włożyć do buzi, dlatego możliwość częstej dezynfekcji oraz ich mycia jest istotna. Zabawki edukacyjne dla niemowląt to np. sortery. Dopasowywanie odpowiednich kształtów lub kolorów do otworów każdego dnia będzie łatwiejsze. Stymuluje rozpoznawanie barw, kształtów oraz umiejętności manualne. Świetnie sprawdzą się także piankowe puzzle, które jednocześnie mogą służyć jako podkładka do innych zabaw. Różnorodność kolorów, przyjemne w dotyku i miękkie tworzywo oraz wyjmowane elementy sprawią wiele radości bobasom. Maty edukacyjne to również dobra alternatywa. Zawarte w niej szeleszczące elementy, lustereczka, maskotki, kształty oraz dźwięki pozwalają na rozwój wielu zmysłów. Różnorodne faktury oraz twardość poszczególnych elementów są interesującymi obiektami dla niemowlaków.

Co wybrać dla półrocznego dziecka?

zabawka edukacyjne dla niemowlątDziecko, które ma już kilka miesięcy, z każdym dniem staje się coraz silniejsze oraz ciekawsze otaczającej rzeczywistości. Zaczyna podejmować próby przemieszczania się, pełza lub turla się, a nawet siada. Staje się bardziej samodzielne. Odpowiednimi zabawkami można zaspokoić jego wciąż rosnące zainteresowanie. Wcześniej wspomniane sortery są dobrą opcją. Małe piłeczki sensoryczne w różnych kształtach i kolorach również sprawdzą się dla półrocznego brzdąca. Mogą także odgrywać rolę gryzaków. Ofert tych akcesoriów jest stosunkowo dużo. Mogą zawierać szeleszczące elementy, wstążki czy inne takie dodatki. Zabawy nimi czy gumowymi klockami uczą kolorów i stymulują motorykę małą. Zabawki dla 6-miesięcznego dziecka są niezwykle różnorodne. Sprawdzą się także tradycyjne misie pluszowe, które wykonane są z dobrej jakości materiałów oraz posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Maskotka może być kompanem zarówno do snu, jak i codziennych zabaw oraz przytulania.

Podsumowując

Zabawa niezwykle wpływa na rozwój dzieci. To właśnie za jej sprawą i przy pomocy rodziców oraz zabawek niemowlaki rozwijają wiele umiejętności poznawczych. Trenują pamięć dzieci, stymulują ruch – ćwiczą małą motorykę oraz pomagają w kojarzeniu. Muszą zostać jednak odpowiednio dobrane do wieku malucha, aby przynosiły odpowiednie i oczekiwane rezultaty. Zadowolone dziecko to szczęśliwe dziecko.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy