Każdej młodej mamie bez wątpienia przydadzą się akcesoria typu osłonki na brodawki, wkładki laktacyjne czy kapturki do karmienia. Jeśli to możliwe, to warto karmić dziecko piersią jak najdłużej, gdyż matczyny pokarm jest dla niego najbardziej wartościowy. Obecnie nie ma nawet problemu z odciąganiem pokarmu, co wspaniale sprawdza się w przypadku kobiet zapracowanych, podczas choroby dziecka lub mamy. Już samo opiekowanie się maluszkiem jest bardzo wyczerpujące, dlatego warto sięgać po różne udogodnienia, które ułatwiają życie zarówno mamie, jak i dziecku.
Czym są wkładki laktacyjne i kiedy warto po nie sięgać?
Wkładki laktacyjne są nie tylko niezwykle praktyczne podczas karmienia piersią, ale wręcz niezbędne. Ułatwiają one życie młodej mamie, zapewniają jej większy komfort, chronią ubranie przed wyciekającym pokarmem z brodawek sutkowych. Samoczynne sączenie się pokarmu jest problematyczne i powoduje dyskomfort, dlatego warto używać specjalnych nakładek ochronnych na piersi, które mogą być wykonane z tkaniny lub materiału kompozytowego. Wkładki laktacyjne umieszcza się między brodawką sutkową a biustonoszem, ich zadaniem jest wchłanianie wyciekającego pokarmu z piersi. O wkładkach warto pomyśleć jeszcze przed narodzinami dziecka, bo do wycieku z brodawek dochodzi już w czasie ciąży. W okresie połogu następuje wzmożone wydzielanie pokarmu, jest on wytwarzany praktycznie przez całą dobę. Wkładki laktacyjne są praktycznie niezbędne, bo bez nich bardzo szybko biustonosz i ubranie zostałyby całe przemoczone. Jako że wkładki szybko przesiąkają, trzeba je często zmieniać. Bardzo ważne jest to, aby wybrać chłonne modele i poprawnie je zamocować. W sprzedaży dostępne są nawet specjalne modele wzbogacone o wzmacnianą taśmę mocującą, co świetnie sprawdza się przede wszystkim wśród aktywnych kobiet.
Jakie są rodzaje wkładek laktacyjnych?
Rodzajów wkładek laktacyjnych jest wiele, a podstawowy podział dotyczy modeli jednorazowych i wielokrotnego użytku. Te pierwsze mają postać wyprofilowanych krążków, są wykonane z bawełny, mogą mieć też po wewnętrznej stronie wkład żelujący. Wybór jest ogromny, poszczególne modele wkładek różnią się chłonnością, grubością, wielkością i budową. Można wybrać wkładki na co dzień lub na noc. Wkładki jednorazowe cieszą się sporą popularnością ze względu na wygodę ich używania, nie trzeba ich prać. Po przesiąknięciu pokarmem nadają się już tylko do wyrzucenia. Zabezpieczają skórę przed wilgocią, dzięki czemu kobieta może liczyć na długotrwały komfort. Wkładki jednorazowe mogą zatrzymywać pokarm i nieprzyjemne zapachy do nawet kilku godzin. Na korzyść wkładek jednorazowych przemawia też to, że są niewidoczne pod ubraniem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie są one ekologiczne. Cena dobrej jakości wkładek jednorazowych do niskich nie należy, a z kolei najtańsze modele bardzo szybko przemakają i stają się sztywne, nie mówiąc o dyskomforcie spowodowanym ocieraniem o wrażliwe brodawki sutkowe.
Nie brakuje kobiet używających wyłącznie wkładek laktacyjnych wielorazowych, które mają wiele zalet. Są delikatne i przyjazne dla skóry. Można mówić o praktycznie takiej samej chłonności jak modele jednorazowe. Kolejną zaletą będzie jednorazowy zakup i możliwość wielokrotnego używania. Trzeba tylko pamiętać o praniu, ale jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. We wkładkach wielorazowych nie znajdują się żadne szkodliwe substancje. Co więcej, mają one szerokie zastosowanie, bo mogą z czasem posłużyć przykładowo jako podkładka pod szklankę, płatek kosmetyczny czy chusteczka do wycierania dziecka. Na korzyść wkładek laktacyjnych wielokrotnego użytku przemawia łatwość w utrzymaniu czystości, brak podrażnionej skóry, przeciwdziałanie przeciekaniu pokarmu i plamom na ubraniach, biodegradowalność. Obecnie można przebierać w kształtach wkładek wielorazowych, nie ma problemu z dopasowaniem ich do piersi. Wkładki laktacyjne wielorazowe są antyalergiczne, bardzo łatwe w użyciu, ich stosowanie jest znacznie tańsze niż wkładek jednorazowych. Minusem będzie to, że tego typu wkładki są widoczne pod ubraniem ze względu na ich grubość i niewyprofilowanie.
Co warto mieć na uwadze przy wyborze wkładek laktacyjnych?
Do produkcji wkładek jednorazowych używa się różnych materiałów i wpływają one przede wszystkim na chłonność. W przypadku mikrofibry można mówić o szybkim schnięciu. Dużą chłonnością odznacza się wiskoza bambusowa, niezwykle miękka i delikatna w dotyku. Wkładki bambusowe nie powodują żadnych podrażnień, zapewniają swobodę przepływu powietrza, są w pełni naturalne i ekologiczne. Godna polecenia jest te bawełna organiczna, która świetnie chłonie wilgoć, jest miękka, naturalna. Godne polecenia są wkładki laktacyjne z wełny merino, niezwykle delikatne, biodegradowalne i całkowicie oddychające. Nie trzeba martwić się o przeciekanie, brzydkie zapachy ani rozwój bakterii. Wkładki laktacyjne mogą być też silikonowe, cienkie i lekkie, idealnie przylegające do skóry. W przypadku obolałych i posiniaczonych sutków wspaniale sprawdzą się hydrożelowe wkładki laktacyjne, które można schładzać. Przy wyborze wkładek zawsze powinno się mieć na uwadze ich rodzaj, chłonność, rozmiar, grubość, pasek z klejem.