nieułożona pościel do łóżeczka a pod nią dziecko

Komfort malucha w łóżeczku, niezależnie od pory roku

Dbanie o komfort i bezpieczeństwo maluszka to podstawa, o której pamiętać musi każdy rodzic. Szczególnie istotne jest to przy przygotowywaniu łóżeczka i jego wyposażenia. To właśnie ono powinno zawierać wysokiej jakości miękkie i delikatne materiały, które nie podrażnią skóry niemowlaka. Ważne, by zwrócić uwagę na kilka niezbędnych akcesoriów, dzięki którym zapewni się spokojny sen dziecku, a także zadba o własny komfort psychiczny. Jak więc przygotować odpowiednie miejsce do spania dla malucha i jakie wyposażenie wybrać?

Po pierwsze – materac

kocyk niemowlęcy a na nim niemowlak Jednym z ważniejszych elementów, które muszą znaleźć się w łóżeczku jest odpowiedni materac. Jego dobór jest bardzo istotny, gdyż według Instytutu Matki i Dziecka niewłaściwie przystosowany produkt może obniżyć komfort oraz wpłynąć na postawę malucha. Warto dlatego dokładnie przyjrzeć się oferowanym na rynku artykułom i wybrać te odpowiednie. Jakie warunki powinien spełniać materac? Przede wszystkim musi zapewniać on trwałe podparcie dla ciała. Jest to szczególnie istotne w pierwszych dniach życia, gdy kręgosłup maluszka wciąż się kształtuje. Najlepiej sprawdzi się sprężysty, o średniej twardości produkt, który stworzony będzie z bezpiecznych materiałów. Idealne będą naturalne i ekologiczne oraz dopasowujące się do ciała tkaniny.

Jakie prześcieradło wybrać?

Na materac założyć trzeba odpowiedni ochraniacz lub prześcieradło. W ich przypadku równie ważny jest materiał wykonania i miękkość. To właśnie one będą miały bezpośrednią styczność ze skórą maluszka, dlatego tak istotne jest, by tkanina była bezpieczna i nie powodowała podrażnień. Najlepiej sprawdzą się prześcieradła z gumką, które dopasują się do kształtu materaca i będą do niego przylegać, dzięki czemu ryzyko ich ściągnięcia jest mniejsze. Warto pamiętać o tych elementach, gdyż są one solidną podstawą pościeli do łóżeczka. Odpowiednie prześcieradło zabezpieczy materac przed wszelkimi zabrudzeniami i przeciekami z pieluszki.

Czy poduszki są niezbędne?

Nierzadko wielu rodziców zastanawia się, czy poduszka w łóżeczku dla niemowlaka będzie potrzebna. Uznaje się, że noworodki nie potrzebują dodatkowego podparcia pod głowę. Może ono utrudniać przekręcanie główki, co w konsekwencji wpływać może na jej asymetrię. Istotne jest dlatego, by niemowlęta sypiały na płaskim podłożu. Jeśli dziecku zdarza się ulewać, warto podnieść delikatnie materac, zamiast podkładać maluchowi coś bezpośrednio pod główkę.

Jakie okrycie się sprawdzi?

kocyki dla niemowląt zastosowane przy przewijaniu dzieckaOdpowiedni komfort zapewnić maluchowi mogą prawidłowo dobrane okrycia. Niezależnie od pory roku sprawdzić mogą śpiworki, otulacze oraz rożki. Są one bezpieczne i polecane szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Oprócz nich warto zaopatrzyć się w kocyk niemowlęcy, który może być niezbędny po kąpieli, podczas karmienia lub jako pokrycie twardych powierzchni, czy samej pościeli w łóżeczku. To właśnie wykonany z odpowiednich materiałów koc może służyć jako wytrzymała i miękka mata do zabawy. Przyda się on także jako okrycie malucha w łóżeczku, jednak zaleca się ich stosowanie w ten sposób dopiero gdy dziecko podrośnie.

Osłona na szczebelki – czy jest konieczna?

Łóżeczka niemowlęce wyposażone są w specjalne szczebelki, które nierzadko wzbudzają wiele obaw u młodych rodziców. Zabezpieczenie szczebelków może zapobiec przed wszelkimi urazami główki lub ciała maluszka. Warto zaznaczyć jednak, że w pierwszych miesiącach życia dzieci śpią praktycznie nieruchomo, dlatego zakup osłony na szczebelki nie będzie konieczny. Niektórzy zaznaczają również, że ochraniacze mogą ograniczać dopływ tlenu, szczególnie gdy dziecko będzie leżeć blisko nich. Warto dlatego dobrze przemyśleć ich nabytek. Jeśli jednak się zdecydujemy, montaż warto wykonać, dopiero gdy maluch stanie się bardziej aktywny i mobilny.

Dodatkowe akcesoria i zabawki

Przy pierwszych miesiącach życia ważne jest, by dziecko w swoim łóżeczku czuło, że jest to przestrzeń do odpoczynku i spokojnego snu. Warto dlatego na początku unikać wszelkiego rodzaju zabawek, pluszaków oraz akcesoriów, które mogą odwracać uwagę dziecka. Ich brak może minimalizować ryzyko wszelkich zagrożeń, dlatego warto poczekać ze wszelkimi dodatkami i wprowadzać je, gdy dziecko nieco podrośnie. Na początku rodzice powinni skupić się na podstawowym wyposażeniu, takim jak odpowiedni materac, otulacz oraz pościel do łóżeczka. Wszelkie zabawki i dodatki mogą poczekać na to, aż dziecko będzie w stanie w prawidłowy sposób je wykorzystać.

Odpowiednie wyposażenie łóżeczka dla niemowlęcia jest bardzo istotne. Zadbanie o prawidłowo dobrany materac, prześcieradło oraz okrycie może znacząco wpłynąć na zdrowie dziecka i zapewnić mu bezpieczny i spokojny sen. Istotne, by stworzona przestrzeń nie była wyposażona w zbędne na tym etapie rozwoju dodatki, takie jak zabawki, pluszaki czy karuzele. W organizacji miejsca dla malucha ważny jest przede wszystkim umiar, a także zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i delikatność kupowanych produktów. To właśnie one będą miały bezpośrednią styczność z jego skórą, która szczególnie na początku jest bardzo wrażliwa.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy