dziecko jedzące w krzesełku do karmienia

Rodzaje krzesełek do karmienia

Krzesełko do karmienia nie jest oczywiście niezbędnym elementem wyposażenia, ale ze względu na liczne zalety warto z niego korzystać. Stanowi przydatne akcesorium, którego nadrzędną funkcją jest oczywiście nauka samodzielnego jedzenia. W przypadku krzesełek do karmienia można jednak mówić o szerszym zastosowaniu, przydają się w wielu sytuacjach, można je nawet zabrać ze sobą w podróż. Dziecko przy krzesełku uczy się i bawi, możliwe staje się zjadanie wspólnie posiłków przy jednym stole. Jako że maluch jest przypięty do krzesełka pasami, rodzice mogą być spokojni o jego bezpieczeństwo.

Jakie wyróżnia się rodzaje krzesełek do karmienia dla dzieci?

odwrócone tyłem dziecko w krzesełku do karmieniaKrzesełko do karmienia jest bezpiecznym miejscem nie tylko do jedzenia, ale też do zabawy. Na stoliku może pojawić się zarówno miseczka z jedzeniem i bidon z napojem, jak i zabawki. Jest to praktyczne rozwiązanie dla dziecka i dla mamy, która zyska trochę wolnego czasu dla siebie. Wystarczy posadzić pociechę na krzesełku, następnie zabezpieczyć pasami bezpieczeństwa, aby nie wypadała. Dziecko będzie zajęte zabawą lub samodzielnym jedzeniem, a mama może zająć się sprzątaniem, przygotowaniem obiadu, obejrzeniem ulubionego serialu, czytaniem książki czy rozmową ze znajomą. Rodzajów krzesełek jest naprawdę wiele, więc aż trudno zdecydować się na konkretny model. Najlepiej będzie wybrać krzesełko funkcjonalne, aby posłużyło dłużej niż tylko przez kilka miesięcy.

Częstym wyborem rodziców jest krzesełko do karmienia drewniane, czyli uniwersalna klasyka. Ceni się je ze względu na wysokie walory estetyczne, elegancki wygląd, wytrzymałość, stabilność. Drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym, przyjemnym w dotyku, co w przypadku małego dziecka ma duże znaczenie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że krzesełka drewniane są zwykle masywne, a większa waga obniża mobilność, utrudniając przenoszenie krzesła. Przy częstym przestawianiu stanie się to dosyć problematyczne. Ponadto wiele krzesełek wykonanych z drewna nie ma funkcji składania, co stanowi kolejną wadę. Taki mebel jest mało praktyczny, zajmuje sporo miejsca, trudno nawet schować go między posiłkami. Jeśli jednak dobrze się poszuka, to można znaleźć lżejszy model z funkcją składania, co ułatwia przemieszczanie go.

W sprzedaży nie brakuje krzesełek z lekkim stelażem, wyposażonych w prosty mechanizm składania, co sprawdza się idealnie przede wszystkim przy ograniczonym metrażu. Można z łatwością przenosić taki mebel dziecięcy, składać go i chować do szafy na czas nieużywania, przez co nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Krzesełka wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie i mobilne. Polecić można modele ze zdejmowaną tacką, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości, a higiena w przypadku małego dziecka jest kwestią priorytetową. Nauka samodzielnego jedzenia wiąże się niestety z dużym bałaganem, sporo jedzenia nie trafia do buzi dziecka, ale kończy właśnie na tacce. Jest porozrzucane po całym blacie, dlatego ten zdejmowany element będzie ogromnym ułatwieniem dla rodzica. Wystarczy ją zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Ponadto z czasem dziecko przestaje potrzebować tacki, po jej zdjęciu można przysunąć krzesełko bezpośrednio do stołu. Po zmienieniu jej na mały stoliczek dziecko będzie mogło swobodnie rysować lub bawić się, siedząc wygodnie na krzesełku.

Ciekawą opcją są krzesełka do karmienia wyposażone w kółka, co stanowi kolejne udogodnienie dla rodziców, bo ułatwia przenoszenie mebla. Trzeba tylko mieć na uwadze to, aby miały one blokadę, dzięki czemu nie będzie trzeba martwić się o samoczynne przesuwanie krzesełka. Kolejną opcją do wyboru są krzesełka-nadstawki, które mocuje się do zwykłego krzesła. Zaletą takich nadstawek jest to, że są bardzo łatwe w montażu i demontażu. Ponadto nie zajmują wiele miejsca, w każdej chwili można je odpiąć od krzesła i schować do szafy. Jeśli rodzice chcą, aby dziecko siedziało z nimi wspólnie przy stole, to takie rozwiązanie sprawdzi się rewelacyjnie. Inną opcją są krzesełka mocowane do blatu. Są one wyposażone w specjalne zaczepy antypoślizgowe. Na ich korzyść przemawiają kompaktowe wymiary, łatwość w transporcie i utrzymaniu w czystości. Można zabrać je ze sobą w podróż, zmieszczą się nawet do małego bagażnika. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie do każdego stolika będzie można przymocować tego typu krzesełko. Musi być on stabilny i dosyć ciężki, aby był w stanie utrzymać ciężar krzesła i siedzącego na nim dziecka.

Krzesełka do karmienia mogą mieć stelaż plastikowo-metalowy lub nawet w całości wykonany z metalu. Są one droższe od modeli drewnianych i plastikowych, ale odznaczają się dużą wytrzymałością. Zaletą tego typu mebli dziecięcych jest możliwość regulowania wysokości, obrotowe siedzisko, łatwy demontaż stolika. Krzesełko z metalowym stelażem posłuży dziecku przez długi czas, można je z czasem przekształcić w wygodny mebel nawet dla kilkulatka. Będzie to wobec tego długoterminowa inwestycja. Nie ma problemu z wyregulowaniem pozycji oparcia, możliwie jest nawet ustawienie siedziska na różnej wysokości. Stelaż i blat są składane, mebel może zostać przesunięty bezpośrednio do stołu. Krzesełko jest też wykończone miękką pianką odporną na zabrudzenia.

Jak wybrać odpowiednie krzesełko dla dziecka?

niemowlę jedzące posiłek w krzesełku do karmieniaMając już wybrany rodzaj krzesełka do karmienia, można przejść do zwrócenia uwagi na szereg innych elementów. Bardzo ważne jest to, aby mebel miał regulowane oparcie, aby nie było problemu z ustawieniem optymalnego kąta nachylenia. Umożliwi to szybkie przekształcenie krzesełka w fotelik wypoczynkowy. Wielofunkcyjne krzesełka sprawdzają się idealnie, bo „rosną” razem z użytkownikiem i służą przez długi czas. Siedzisko krzesła powinno być wygodne, wykonane z wodoodpornego materiału, co pozwoli na łatwe utrzymanie go w czystości. Nauka jedzenia sprawia, że żywność znajduje się nie tylko na tacce, ale niemalże wszędzie. Siedzisko zabrudzi się wielokrotnie, dlatego znaczenie ma to, aby można było bezproblemowo usunąć z niego zanieczyszczenia. Mile widziana będzie zdejmowana tapicerka, którą wystarczy wyprać w pralce.

Wystrzegać należy się siedziska wykończonego silikonowym materiałem, bo przełoży się to na dyskomfort użytkowania, dziecko będzie się z niego ześlizgiwać. Krzesełka do karmienia powinny być wyposażone w regulowane siedzisko, dobrze wyprofilowane, z miękkim wypełnieniem. Na uwadze trzeba mieć to, aby konstrukcja krzesełka była stabilna i jednocześnie lekka. Na nóżkach powinny znajdować się antypoślizgowe nakładki, ważny jest również regulowany podnóżek zapewniający większą wygodę. Sprawdzić należy wytrzymałość pasów bezpieczeństwa, możliwość zdejmowania tacki i to, czy ma ona profilowane wgłębienia. Istotne są również: maksymalne obciążenie krzesełka, atesty i normy bezpieczeństwa.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy