Rodzicielstwo to nie lada wyzwanie – po pierwsze to spora odpowiedzialność wychowywać małą istotę, a po drugie wiąże się ono z nieskończoną listą dylematów poruszającą temat zakupu wygodnego łóżeczka dla niemowlaka, przez wybór najlepszego wózka na spacery, do niezliczonej ilości ubranek dla malucha i akcesoriów pielęgnacyjnych. Kompletowanie wyprawki rozpoczyna się na długo przed pojawieniem się dziecka na świecie. To naprawdę wielkie wydarzenie, które zmienia całą rzeczywistość młodych rodziców i lepiej się na nie przygotować z wyprzedzeniem nawet na kolejne etapy rozwoju dziecka. Ważną chwilą w rozwoju malucha jest odstawienie go od matczynej piersi. Jak się do tego przygotować?
Chcę jeść z wami! – pierwsze posiłki dziecka w krzesełku
Dzieci zaczynają poznawać nowe smaki w okolicach szóstego miesiąca życia i jak uważają specjaliści to najlepszy moment na rozszerzanie diety. Często nie jest to jednak prosty proces. Odstawianie maleństwa od karmienia piersią to pierwszy krok w stopniowym przyzwyczajaniu go do wspólnego konsumowania posiłków. Powinno przebiegać w spokojny i naturalny sposób, aby nie stanowiło to dodatkowego problemu ani dla mamy, ani dla jej malucha. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko ma coraz więcej potrzeb, także tych dotyczących odpowiednich składników odżywczych, których nie może pobrać z mleka matki ani wytworzyć samodzielnie. Do pewnego momentu pokarm i tak jest jedynie uzupełnieniem diety, a cały proces ostatecznego odstawienia jest niezwykle indywidualny. To bardzo emocjonalny proces, w którym trzeba znaleźć obustronny kompromis. W tym względzie nie warto kierować się innymi mamami ani radami członków rodziny.
Jakie powinno być idealne krzesełko do karmienia malucha?
Gdy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć, warto nauczyć go wspólnego spożywania posiłków. Przyda się do tego specjalne krzesełko do karmienia, które powinno mieć wygodne siedzisko wraz z podnóżkiem na małe stópki oraz dostosowany do wysokości szeroki blat i oczywiście szelki do przypięcia wiercących się ciągle szkrabów. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na funkcjonalność takiego krzesełka – czy jest regulowane, czy można je z łatwością złożyć i zabrać w podróż. Coraz częściej producenci zwracają również uwagę na to, aby posłużyło ono dłużej niż na jeden sezon, nawet do kilku lat i tak, aby inne dzieci mogły również z niego skorzystać. Należy przy tym sprawdzić jakość wykonania i użyte materiały. O plamy z jedzenia z pewnością nietrudno, zwłaszcza na pierwszych etapach innego sposobu karmienia niż matczyna pierś, dlatego materiał krzesełka powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości. Przy jakości wykonania warto zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji.
Jak dać dziecku zjeść i nie prać codziennie – inwestycja w śliniaczki
Warto ubezpieczyć się w śliniaki na pierwsze, jak i późniejsze etapy rozszerzania diety malucha. Będzie to dodatkowa ochrona przed zabrudzeniami dla dziecka oraz jego opiekunów, którzy to zwłaszcza martwią się pierwszymi samodzielnymi posiłkami. Wśród śliniaczków jest w czym wybierać. Najpowszechniejszym jest klasyczny śliniaczek do karmienia wykonany z bawełny bądź frotté, który jest bardzo delikatny, jednak na jego niekorzyść przemawia to, że jest przemakalny, przez co resztki pokarmu mogą zabrudzić ubranko maluszka. Dlatego część producentów oprócz delikatnego materiału dodaje ceratkę, która zapewnia nieprzemakalność śliniaczka dziecięcego. Do samodzielnej nauki jedzenia sprawdzi się taki z rękawkami, który wygląda jak całe ubranko maluszka. Daje on większą swobodę ruchów dla coraz bardziej ruchliwych brzdąców przy zachowaniu względnej czystości otoczenia i samej pociechy.
Samodzielne jedzenie maluszka to kolejny etap w jego rozwoju. Warto zadbać, aby przebiegł on bezproblemowo. Dlatego ważna jest tu inwestycja w odpowiednie krzesełko do karmienia dostosowane do potrzeb danego dziecka oraz śliniaczek, a najlepiej od razu kilka na zapas, aby maluch nie skończył posiłku cały w warzywach i sosie. Czas po odstawieniu dziecka od piersi może okazać się pełen wyzwań, jednak jest też w stanie przynieść wiele korzyści płynących z poznawania nowych smaków, coraz większej świadomości otoczenia i przyswajania nowych bodźców.