Na przestrzeni kilku ostatnich lat cyfryzacja dzieci stała się powszechnym problemem. Wielu rodziców nie jest świadomych tego, że szybkie zetknięcie się z elektroniką negatywnie wpływa na mózg maluchów. Jeśli chcesz temu zapobiec i zadbać o to, by Twoje maleństwo rozwijało się prawidłowo, to zapewnij mu wartościowe zabawki. Do najpopularniejszych z nich należą klocki, dzięki którym można wyćwiczyć kreatywność malucha oraz pobudzić jego wyobraźnię. Występują one w różnych rodzajach i często można mieć problem z dokonaniem właściwego wyboru. W poniższym tekście dowiesz się, jakie typy klocków można znaleźć w sklepach oraz na co należy uważać, by zabawa z ich użyciem była bezpieczna dla maluszka.
Wpływ zabawy klockami na dziecięcy rozwój
Jeśli dotychczas myślałeś, że zabawa ta nie wnosi nic szczególnego do rozwoju dziecka, to byłeś w błędzie. Układanie klocków nie jest wyłącznie sposobem na nudę i wypełnienie wolnego czasu, lecz kształtuje wyobraźnię. Maluch może budować różne formy i konstrukcje. Proces budowania wymaga od niego umiejętności planowania, a ponadto logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, które mogą być ćwiczone poprzez przewidywanie i planowanie procesu budowania. Dzięki temu dziecko może nauczyć się decyzyjności i umiejętności rozwiązywania problemów. Warto wiedzieć, że dzieci bawiące się klockami stają się samodzielne i pewne siebie. Dzieje się tak dzięki temu, że po zbudowaniu konstrukcji odczuwają dumę i satysfakcję ze swojego dokonania. Układanie klocków z rówieśnikami również może stanowić wartościową zabawę, gdyż w ten sposób nasz szkrab uczy się współpracy i komunikacji, co z pewnością będzie mógł wykorzystać w życiu codziennym. Podczas tej czynności maluchy dzielą się swoimi pomysłami i uczą się wyrażania swoich potrzeb. Pamiętaj, że zachęcając dziecko do tego rodzaju aktywności, dbasz o jego rozwój społeczny i emocjonalny, gdyż dajesz mu możliwość wyrażania emocji oraz nauki panowania nad nimi.
Różne rodzaje klocków
W sklepach można natknąć się na różne rodzaje klocków. By ułatwić sobie ich wybór, powinieneś zapoznać się z najpopularniejszymi z nich oraz przeanalizować różnice między nimi, by znaleźć zabawki odpowiednie dla swojego malucha. Jeśli zależy Ci na rozwinięciu zdolności inżynieryjnych dziecka, to świetnie nadadzą się do tego klocki konstrukcyjne. Tym, co je wyróżnia, są dodatkowe części, które umożliwiają stworzenie bardziej wymagających budowli. Takim elementem może być np. koło zębate, dzięki któremu można wprawić w ruch poszczególne fragmenty. Zdobyte przez malucha podstawy konstruowania są świetnym wstępem do późniejszej nauki mechaniki i fizyki. Ten rodzaj klocków można wykorzystać również do przeprowadzenia ciekawych doświadczeń z wodą. Dzięki temu maluch może zrozumieć np. zasady działania koła wodnego lub napędzania wiatraków przez wiatr. Pojęcie podstawowych zasad fizyki umożliwiają także klocki magnetyczne. Zabawa nimi polega na budowaniu trójwymiarowych obiektów przy wykorzystaniu pola magnetycznego. Konstrukcje z nich wykonane są trwalsze. Szczególnie interesujące mogą być też klocki edukacyjne, które wspomagają malucha w poznawaniu kształtów, kolorów oraz rozwijają jego zdolności manualne. Dzięki nim dzieci uczą się poprzez zabawę, a także stymulują koordynację ruchową oraz poszczególne zmysły. Mimo atrakcyjności nowoczesnych zabawek nie należy zapominać także o tradycyjnych i sprawdzonych klockach drewnianych, które obecnie przeżywają swoje drugie życie. Wybierając je możesz być pewien, że będą trwalsze niż te wykonane z plastiku. To oznacza, że posłużą maluchowi przez wiele lat. Ich atutem jest to, że są ekologiczne, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto nie zawierają żadnych chemicznych substancji, które mogłyby wpłynąć na zdrowie dziecka.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wybierając klocki, powinieneś zwrócić uwagę zwłaszcza na to, czy będą one bezpieczne dla malucha. W tym celu kupuj zabawki wyłącznie dopasowane do jego wieku. Nie można dawać dziecku klocków, które nie są dla niego odpowiednie, gdyż w ten sposób może dojść do niebezpiecznej sytuacji. W przypadku połknięcia jakiegoś elementu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szczególnie trzeba uważać na kulki w klockach magnetycznych, gdyż po połknięciu przyciągają się one w organizmie dziecka i mogą przeciąć jego jelita lub utknąć w drogach oddechowych i doprowadzić do zadławienia lub uduszenia.
Jakie cechy dziecka można sprawdzić podczas układania klocków?
Układanie klocków może przynieść mnóstwo korzyści dla rozwoju maluszka. Warto wiedzieć, że jest doskonałym sposobem na poznanie osobowości dziecka. Gdy zauważymy, że maluch mimo trudności stara się zbudować konstrukcję, to oznacza to, że jest ambitny i wytrwale dąży do celu. Jeśli jest odwrotnie, to rodzic powinien szczególnie zadbać o motywowanie go i wspieranie jego pewności siebie. Kreatywność wykonanych przez brzdąca budowli może wskazywać na jego pomysłowość i predyspozycje do danych czynności. Maluch szczególnie ucieszy się, jeśli zechcesz układać klocki razem z nim. Dzięki temu zadbasz o dobry kontakt ze swoim szkrabem, wzbudzisz jego zaufanie oraz wzmocnisz waszą relację.