gumowa kaczuszka

Zabawki do wanny idealne dla dziecka

Kąpiel dziecka to najistotniejszy element składający się na jego higienę osobistą i pielęgnację. Jeszcze  przez wiele lat maluszek nie będzie w stanie potrafił samodzielnie się wykąpać, więc to na barki rodziców spada obowiązek codziennego mycia. Na szczęście większość maluchów uwielbia pluskać się w wodzie. Niektóre szkraby wskoczą do wanny czy pod prysznic z radością, choć niektóre będą się ociągać z wejściem do wody. W tym drugim przypadku pomocne mogą okazać się zabawki, dzięki którym ten zwykły rytuał dnia można przemienić w czas zabawy.

Zabawkowe zwierzątka do chlapania w wodzie

gumowa kaczuszka

Wieczorna kąpiel ma stanowić istotny element rutyny dnia, którego zadaniem jest uspokojenie i wyciszenie przed długim, nocnym spaniem. Gorąca woda w połączeniu z ulubionymi zabawkami działa odprężająco. Warto więc dorzucić kilka zajmujących gadżetów. Najbardziej klasyczną propozycją jest gumowa kaczuszka. Ta ponadczasowa zabawka unosi się na wodzie i sprawia frajdę, z tej prostej przyczyny, że pozwala uruchomić wyobraźnię. Kaczuszka w najprostszej wersji wydaje z siebie zabawne dźwięki. Ale na rynku istnieją także inne kaczuszki kąpielowe — pływające na baterie lub nakręcane, śpiewające, kaczuszka w kuli, a nawet całe zestawy małych kaczuszek, dzięki czemu można urządzić mini zawody w pływaniu. Choć żółta kaczuszka to totalny must have, na niej samej pomysły się nie kończą, a raczej dopiero się zaczynają. Producenci zabawek mają do zaoferowania dużo więcej. Rozmaite zwierzątka wodne ruszają do akcji — wielorybki, raki, kraby, żaby, ryby i inne stworzenia do chlupania, moczenia i przelewania. Najczęściej w sklepach można nabyć zestawy gumowych zwierzątek w formie kompletu z siatką do przechowywania, co zmniejsza ryzyka ich pogubienia. Nakręcane zwierzątka wodne są do idealne do urządzania wyścigów. Z kolei wieloryb fontanna to obecnie jedna z najpopularniejszych zabawek. Dostępny w ofertach wielu producentów wesoły wielorybek świeci się i wytwarza fontannę przy zetknięciu z powierzchnią wody. Uprzyjemni i uatrakcyjni czas spędzony w pianie. Jeśli zaś o pianę chodzi, istnieje mnóstwo maszynek do tworzenia piany, często również w formie wodnych stworzeń. Do środka zabawki trzeba wlać odrobinę płynu do kąpieli, a następnie umocować ją na boku wanny. Po naciśnięciu przycisku z tyłu gadżet sam zaczyna produkować pianę. Daje to mnóstwo możliwości zabawy, a gotowe pomysły same przychodzą dzieciom do głowy: z piany można uformować nową fryzurę na głowie, albo rozdmuchiwać ją w powietrzu.

Rozwijające gadżety do wanny

gumowa kaczuszka

Zabawa w kąpielowej pianie może dać dzieciom coś więcej niż tylko rozrywkę. Czas spędzony w wannie czy pod prysznicem może także być dobrą porą na rozwijającą umysł zabawę. Gadżety kąpielowe są dostępne na przykład w formie rozwijających zestawów do przelewania wody. Takie komplety składają się z elementów, w których każdy poruszany jest siłą wodnego strumienia. Korzystanie z nich może nauczyć dzieci podstawowych zasad fizyki, a przede wszystkim daje możliwość obserwacji zasad przyczynowo-skutkowych. Konstrukcje przyczepia się do wanny, kafli czy powierzchni kabiny za pomocą przyssawek. Najczęściej zbudowane są z rurek i kół zębatych, które uruchamiają się pod wpływem wody. Mały inżynier doceni także takie zabawki do wanny jak zjeżdżalnie i tory wodne. To konstrukcje do samodzielnego złożenia — kolorowe elementy należy połączyć i przyczepić do armatury łazienkowej. Siła grawitacji sprawia, że każdy element, który znajdzie się na torze, wpadnie do wody, po tym jak po drodze pokona labirynt. Atrakcyjnych elementów takich jak rurki, kołowrotki, zwierzątka tworzące fontannę można używać zarówno łącznie, jak i osobno. By rozwinąć umysł dziecka poprzez zabawę, można skorzystać także ze specjalnych puzzli do kąpieli. To odpowiedniki klasycznej układanki, ale do zabawy podczas mycia. Piankowe elementy można poskładać w kompletny obrazek, ich zapewnia doskonałą przyczepność do wanny, kabiny prysznicowej czy kafelków. Nie nasiąkają wodą i unoszą się na jej powierzchni. Przed zakupem warto sprawdzić ich skład, by zminimalizować ryzyko powstania na nich pleśni. Szczególnie warto pamiętać o tym, by do wanny nie wrzucać zbyt małych elementów dla malutkich dzieci. Kąpiele muszą być nadzorowane przez dorosłych, a każda zabawka musi posiadać odpowiednią wielkość, by zminimalizować ryzyko przypadkowego połknięcia przez dziecko.

Wodna biblioteka szkraba, czy książeczki do kąpieli

To propozycja stworzona z myślą o dzieciach ceniących sobie zajmujące lektury i kolorowe obrazki. Wieczór z reguły jest porą odpowiednią na opowiadanie bajek, więc dlaczego by nie połączyć tego rytuału z kąpielą i nie poczytać dziecku podczas mycia? Książeczki kąpielowe składają się ze specjalnych dmuchanych stron, dzięki czemu są niezatapialne. Te najprostsze, obrazkowe, posiadają kolorowe ilustracje przedstawiające najpopularniejsze motywy, takie jak na przykład morskie stworzenia. Rozwijają w dzieciach ciekawość świata i wspierają rozwój mowy. Większość z nich posiada specjalną funkcję, polegającą na wydawaniu zabawnych dźwięków, takich jak piski. Ich obsługa rozwija motorykę małą, czyli koordynację ruchów dłoni i ręki, gdy maluszek samodzielnie przekłada strony czy naciska zawartą w środku piszczałkę. Istnieją także specjalne książeczki, które zmieniają kolor pod wpływem wody. Wystarczy tylko lekko je zanurzyć, by zadziałała magia. Ta drobna sztuczka pozwoli zająć dzieci na wiele chwil, dzięki czemu będą siedziały w wannie spokojnie. Dla starszych dzieci można wybrać lekturę w formie opowiastki, w której świat przedstawiony posiada już konkretną fabułę. Być może taka bajka stanie się ulubioną historią malucha, o której opowiedzenie będzie dopraszał się każdego dnia?

Zręcznościowe zabawki w porze mycia

Moc kreatywności podczas kąpieli można wydobyć z umysłu dzieci również innymi sposobami. Zręcznościowe gadżety to produkty przemyślane tak, by maluszek mógł ćwiczyć paluszki, a ponadto rozwijał zdolność logicznego myślenia. W ofertach sklepów, dystrybutorów i producentów na dzieci czekają zestawy do samodzielnego ustawiania. Przykładowo, silikonowe zwierzątka można układać na sobie, albo złożyć z nich piramidki. Gdy z małych elementów powstanie całość, można do środka nalać wody, by zaobserwować, jak zaczyna z nich lać się woda, niczym z prysznica. Dostępne są także zestawy zabawek, które można dopasować do siebie, niczym matrioszki. Kolorowe stateczki czy zwierzaki o podobnym kształcie to moc frajdy w ramach jednego zestawu. Pozwolą ćwiczyć kreatywność i logiczne myślenie. Do najpopularniejszych zestawów można zaliczyć także wędki do łowienia czy siatki. Zestawy z wędką posiadają drobne, dodatkowe elementy, takie jak rybki z pianki,  które mały wędkarz musi samodzielnie wyłowić. To czasochłonne zajęcie gwarantuje, że czas kąpieli się wydłuży. Siatka do wyławiania spełnia podobne funkcje. Ta zabawka kąpielowa może zostać wykorzystana także podczas plażowania czy na basenie. Często bywa także tak, że te najprostsze produkty, są tymi najlepszymi. Zwykłe wiaderko, kubeczek czy sito pozwoli szkrabom na wodny relaks, wielogodzinne przelewanie, nalewanie i polewanie siebie i wszystkiego, co dookoła, bez chlapania na podłogę. Nawet zwykła mała koneweczka zajmie szkraba na długo i zapewni mu rozwój umiejętności ruchowych.

Przed zakupem istotne jest zapoznanie się z informacją od producenta, dotyczącą atestów bezpieczeństwa i składu. Ważne jest także odpowiednie dopasowanie zabawki do wieku. Ponadto najlepsze oferty zabawek nie tylko zapełnią dzieciom ten czas, ale także pozwolą zaspokoić ich ciekawość dotyczącą odkrywania nowych rzeczy. Woda daje wiele możliwości, a jej fizyczne właściwości na początku są dla małego człowieka zagadką. Tych kilka propozycji sprawi, że maluch będzie chętnie chciał wejść do wanny i poeksperymentować. To codzienna mała namiastka zabawy w jeziorze, morzu czy na basenie.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy