noworodek z przypiętą fioletową zawieszką na smoczek dziecięcy

Zadbaj o dziecięcy smoczek w trakcie podróży

Smoczek ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niemniej jednak to nieocenione narzędzie w zaspokajaniu jednej z podstawowych potrzeb dziecka – ssania. Jest uważany także za domowy uspokajacz. W internecie krąży wiele nie zawsze prawdziwych informacji na ich temat, w związku z czym rodzice, zwłaszcza ci niedoświadczeni nie wiedzą, czy powinni się na niego zdecydować. Mimo wszystko warto mieć smoczek zawsze pod ręką. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj, zadbać o czystość i nie pozwalać maluchowi na trzymanie go w buzi cały czas. Zatem należy podejść do tego racjonalnie, wtedy z pewnością nie zaszkodzi pociesze. Sterylność i higiena to bardzo ważne kwestie, dzięki nim na przedmiocie nie będą rozwijały się bakterie i grzyby. Dzieci nie mają jeszcze dobrze wyrobionej odporności, zatem te drobnoustroje mogłyby być powodem wielu infekcji i chorób.

Warto zdecydować się na smoczek o prostej budowie – będzie on najłatwiejszy do czyszczenia. W kącikach nie zbierze się kurz i brud. Proces dbania o sterylność jest bardzo prosty. W zależności od zabrudzeń należy wyczyścić go pod bieżącą wodą lub zalać wrzątkiem. Powinno się raczej unikać mycia w zmywarce. Oczywiście z czystością nie można przesadzać, jeżeli przedmiot wypadł dziecku w łóżeczku, nie ma potrzeby wrzucania go do gorącej wody. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli taki incydent miał miejsce na dworze lub w miejscu publicznym, a tak często się dzieje, gdy wyjeżdża się np. na wakacje. Aby jednak nie dochodziło do takich zdarzeń, warto wyposażyć się w akcesoria, które ograniczą spadanie smoczka na podłogę, tym samym zbieranie brudu.

Zawieszka na smoczek – stara, niezawodna metoda

chłopczyk z przypiętą zawieszką na smoczek w kształcie kuleczekPierwsze smoczki powstały dawno temu. Można na nie natrafić na starych obrazach czy w literaturze. Dawniej podobnie jak i teraz służyły do karmienia i uspokajania dzieci. Przedtem różniły się budową i kształtem od obecnych, jednak działanie miały takie samo. Choć jest to bardzo pomocne narzędzie w uporaniu się np. z płaczem dziecka, często dochodzi do takiej sytuacji, gdy smoczek ląduje na podłodze. O ile ma to miejsce w domu, nie robi to większego problemu – w każdej chwili można go opłukać wodą. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy stało się to na trawie, chodniku czy w sklepie. Raczej nie ma wtedy możliwości, aby go wyparzyć, zatem należy zawsze posiadać zapasowy, lub po prostu zaopatrzyć dziecko w tak pomocny dodatek, jak zawieszka na smoczek. To akcesorium potrzebne na spacerach i w podróży. Dzięki niemu ulubiony przedmiot maluszka nie zostanie tak łatwo zgubiony.

Jedną część przymocowuje się do przedmiotu, z kolei przeciwległa końcówka zakończona została przeważnie klamrą, którą można przyczepić do ubranka pociechy. Istnieje wiele powodów, dla jakich warto wyposażyć brzdąca w coś takiego. Doskonałym ich przykładem jest podróż samochodem – gdy smoczek spadnie na ziemię konieczne okaże się zatrzymanie auta w bezpiecznym miejscu i wyczyszczenie go. Jeśli przedmiot będzie przyczepiony do zawieszki i np. bluzki malucha, nie dojdzie do takiej sytuacji, a tym samym postój będzie niepotrzebny. Obecnie smoczki występują w różnych formach, kształtach i kolorach. Można również zakupić takie z kolorowymi koralikami wzbogaconymi o literki, z których powstanie imię dziecka. Sam łańcuszek może być plastikowy lub nawet pluszowy, z kolei przypinki występują np. z podobiznami różnych zwierząt, co sprawia, że zawieszki są bardzo estetyczne i prezentują się rewelacyjnie, a dalej pozostają praktyczne.

Jak odpowiednio przechowywać smoczek?

Smoczek podczas wyjazdów i podróży jest dla wielu rodziców sporym utrapieniem. W końcu to przedmiot, który należy utrzymywać w czystości – w przeciwnym razie nieczystości i lęgnące się na nim przez nieodpowiednie mycie bakterie, grzyby i pleśnie mogą prowadzić do różnych zachorowań. Jednak brak odpowiedniej higieny to nie jedyny problem, dużo osób nie wie, w jaki sposób powinni przechowywać nieużywany smoczek, jak przetransportować go w torbie, kiedy ilość miejsca zostaje ograniczona. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się etui na smoczek. Można go kupić w najróżniejszych kolorach, rozmiarach i wzorach, dzięki czemu każdy może wybrać to, co mu się podoba.

To stosunkowo niewielka rzecz, w której można zamknąć smoczek bez obaw o to, że się pobrudzi. Dzięki małym gabarytom nie zajmuje wiele miejsca w bagażu, co więcej, niektóre modele wyposażone są w specjalne zapięcia, dzięki czemu można przyczepić go do paska torby, rączki wózka lub plecaka. W ten sposób zawsze będzie pod ręką, a przy okazji kwestie higieniczne zostaną zachowane. Pojemnik na smoczek dostępny jest do kupienia w różnych wersjach. Może różnić się rodzajem mocowania (rzep lub klamra), materiałem, z którego zostały wykonane, a także sposobem otwierania i zamykania. Dodatkowo w przypadku przechowywania więcej niż jednego smoczka, warto zaopatrzyć się w nakładkę na silikonową część, jaką maluch bierze do buzi. To pozwoli zachować czystość na jeszcze wyższym poziomie.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy