Zapewnij dziecku komfortowy sen zimą 

Sen jest niezwykle istotny dla zdrowia dziecka. Zwłaszcza maluchy powinny komfortowo wypoczywać w ciepłym łóżeczku. Odpowiednio długi odpoczynek to dla najmłodszych bodziec, który wspomaga rozwój poszczególnych funkcji mózgu. Dobrej jakości sen pozwala utrwalać wspomnienia, a ponadto wpływa na zdolności poznawcze dziecka. Pociechy, które nie spędzają wystarczająco dużo czasu w stanie snu, są drażliwe i mają problemy z koncentracją oraz pamięcią. Co więcej, spanie wspomaga także układ odpornościowy najmłodszych. Dlatego zapewnienie dziecku komfortowego snu to podstawa, która wpływa na prawidłowy rozwój, a także pozwala uniknąć nabycia przez syna lub córeczkę groźnych w młodym wieku chorób. Nie jest to jednak, wbrew pozorom, łatwe zadanie. Zwłaszcza zimą, przy kilkunastostopniowych mrozach, gdy ogrzewanie naszego domu może niestety nie dawać sobie rady. Dlatego w niniejszym artykule przedstawimy rozwiązania, które zapewnią dziecku ciepło w chłodne zimowe noce. Zapraszamy do lektury! 

Odpowiednia pościel, czyli absolutna podstawa

piżama dziecięca

Planując zapewnienie dziecku doskonałej jakości snu, powinniśmy zacząć od przygotowania komfortowych warunków w należącym do niego łóżeczku. Podstawa to wybór odpowiedniej, wykonanej z wysokiej jakości materiałów pościeli dla dzieci.  Warto w tym przypadku postawić na wysokogatunkową, stuprocentową bawełnę – wykonana z niej kołderka jest naturalna i bardzo miękka, a ponadto oddycha, dzięki czemu dziecko nie poci się nocy. Oczywiście bawełna jest też materiałem wyjątkowo dobrze trzymającym ciepło. To wytrzymały materiał, który nawet po wielu praniach pozostaje miękki w dotyku.

Kupując kołdrę lub poduszkę możemy zdecydować się także na modele wypełnione gęsim lub kaczym puchem. To rozwiązanie charakteryzujące się lekkością i elastycznością. Ponadto wykonane w ten sposób kołderki lub poduszki dziecięce cechują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także, podobnie jak modele bawełniane, umożliwiają oddychanie i dobrze odprowadzają wilgoć. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Kołdry, pościele lub poduszki z kaczym bądź gęsim puchem nie są odpowiednie dla alergików – mogą one wywołać reakcje uczuleniowe. Ciekawym pomysłem może okazać się wybór produktów wykonanych z wiskozy bambusowej. To nowoczesny materiał, który nieco przypomina bawełnę. Jest równie przewiewny, zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne, a ponadto jest higroskopijny i antyalergiczny. Wykonana z tej tkaniny pościel z pewnością zapewni dziecku komfortowy sen, także przy niskich temperaturach.  Kupując produkty do łóżka dziecięcego, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak suwak i zamek. Najbezpieczniejszym dla pociechy rozwiązaniem jest wybór kołder, poszewek czy poduszek zamkniętych na zakładkę.

Jak dobrać piżamę?

piżama dziecięca

Istotne dla komfortu dziecięcego snu jest też wybranie odpowiedniej piżamy. Nawet najlepsza pościel na niewiele się zda, jeśli maluszek będzie czuł się niekomfortowo w nocnym stroju. Najmłodsze pociechy zazwyczaj ubiera się w piżamę dziecięcą jednoczęściową – to wygodne rozwiązanie, które dokładnie ogrzewa całe ciało naszego szkraba. Oczywiście także i w tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniej tkaniny, z której wykonano strój. Najlepsze rozwiązanie, podobnie jak w przypadku pościeli, stanowi wysokogatunkowa bawełna, która zapewni dziecku pełen komfort termiczny. Kupując piżamę, należy jednak zwrócić uwagę także na krój. Najmłodszym pociechom zaleca się kombinezon jednoczęściowy. Strój tego rodzaju można łatwo i szybko rozpiąć, a ponadto doskonale ogrzewa on także narażone na wychłodzenie stópki i dłonie dziecka. Warto postawić na kombinezon wyposażony w ściągacze, które umożliwiają zdjęcie „skarpetek” oraz „rękawiczek” piżamy, w przypadku, gdyby dziecku było zbyt gorąco. Starsze lepiej ubrać w wygodniejszy, niekrępujący ruchów kombinezon dwuczęściowy.

Spore znaczenie ma również wybór odpowiedniego rozmiaru piżamy. Za duży strój będzie niedokładnie ogrzewał dziecko, a z kolei za mały może uwierać, powodując bolesny dyskomfort i ograniczając ruchy szkraba. Warto nie kierować się wyłącznie podanym przez producenta rozmiarem – zerknięcie na dokładne wymiary piżamy znacznie ułatwi dopasowanie stroju do potrzeb naszej pociechy. Dzieci są niezwykle energiczne i ruchliwe, dlatego wybór piżamy o odpowiednim rozmiarze może okazać się kluczowy dla zapewnienia szkrabowi komfortowego odpoczynku nocą.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kupno odpowiedniej pościeli, a także kołderki, piżamy czy poduszki to niestety nie wszystko. Choć wszystkie te produkty, zwłaszcza gdy postawimy na materiały wysokiej jakości, pomagają w zapewnieniu dziecku komfortowego snu, tak należy pamiętać o jeszcze wielu istotnych czynnikach. Przede wszystkim – dziecko nie może być przebodźcowane tuż przed zaśnięciem. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta, a także zadbanie o spokojne, ciche otoczenie, które umożliwi szkrabowi łagodne zapadnięcie w sen. Choć kupno pościeli czy piżamy z wysokogatunkowej bawełny z pewnością poprawi jakość snu naszej pociechy, tak nawet materiały najwyższej klasy na nic się nie zdadzą, jeśli dziecko nie zostanie otoczone troskliwą, przemyślaną opieką.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy