Niektóre mamy bardzo długo karmią dzieci piersią, co wiąże się oczywiście z wieloma korzyściami. Warto jednak mieć też pod ręką butelkę, bo przydaje się w wielu sytuacjach. Karmienie nią to ogromna wygoda, nie trzeba nawet sięgać po mleko modyfikowane, wystarczy odciągać pokarm laktatorem i podawać go dziecku po podgrzaniu. Butelka jest nieocenioną pomocą w przypadku problemów z laktacją czy kolką. Jeśli mama planuje wyjść z domu na dłuższy czas lub powrót do pracy, to butelka staje się niezbędnym akcesorium. Znika problem z karmieniem dziecka na mieście, możliwe staje się dokładne kontrolowanie ilości zjadanego przez nie pokarmu.
Co jest niezbędne do karmienia dziecka butelką?
Niezbędnym elementem wyposażenia w przypadku karmienia dziecka butelką jest oczywiście butelka, bez której byłoby to niemożliwe. Godne polecenia są przede wszystkim modele wykonane ze szkła, niezwykle trwałe, w pełni naturalne, łatwe do wyparzania. Butelki plastikowe są lżejsze i odporniejsze na zniszczenie, a na korzyść silikonowych przemawia elastyczność, poręczność i łatwe użytkowanie. Najważniejsze jest to, aby butelka była wolna od toksycznych substancji, posiadała odpowiednie atesty i spełniała wymagane normy bezpieczeństwa. Ciekawą opcją są butelki z szeroką szyjką, które świetnie sprawdzają się przede wszystkim podczas spacerów. Warto wyposażyć się w butelkę antykolkową, aby zmniejszyć ryzyko połykania powietrza przez dziecko podczas jedzenia. W sprzedaży znajdują się nawet butelki z funkcją aktywnego ssania, co jest dobrym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci. Przyda się także butelka termiczna, która utrzymuje temperaturę przez kilka godzin. Starszym dzieciom można kupić butelkę z uchwytem, co ułatwia jej trzymanie.
Do butelki trzeba też dobrać właściwy smoczek, który należy dopasować do wieku dziecka i gęstości podawanego pokarmu. Na uwadze powinno się mieć szybkość przepływu. Tempo podawania pokarmu nie może być zbyt szybkie, bo dziecko nie nadąży z połykaniem go, co jest prostą drogą do ulewania. Przy wyborze smoczka istotne jest to, z jakiego został wykonany materiału. Popularne są smoczki kauczukowe: delikatne, miękkie, imitujące pierś matki. Twardsze i bardziej wytrzymałe będą smoczki silikonowe, niepodatne na odkształcenia i niemające negatywnego wpływu na rozwój aparatu mowy. Na ich korzyść przemawia też łatwość utrzymania w czystości, odporność na działanie wysokich temperatur, neutralny zapach. Stomatolodzy polecają smoczki ortodontyczne, które wspierają prawidłowy rozwój zgryzu i przeciwdziałają wadom wymowy. Przed problemami ze zgryzem chronią też smoczki anatomiczne, które świetnie dopasowują się do buzi dziecka. Są nawet specjalne smoczki na ząbkowanie, które przynoszą ukojenie podczas wyrzynania się mleczaków. Zostały one wzbogacone o wypustki masujące obolałe dziąsła. Jako że smoczków warto mieć kilka, to można też wyposażyć się w model trójprzepływowy, dynamiczny, antykolkowy i uspokajający.
Jakie akcesoria przydadzą się do przygotowywania pokarmu dla dziecka?
Każdej mamie karmiącej dziecko butelką można śmiało polecić podgrzewacz do butelek, co będzie ogromną wygodą i dużym ułatwieniem. Takie niepozorne akcesorium przyspiesza przygotowywanie posiłków, a małe dzieci są przecież bardzo niecierpliwe. Podgrzewacz do mleka jest relatywnie tani i zajmuje niewiele miejsca. Będzie niezwykle pomocny w przypadku dziecka budzącego się w nocy i głośno domagającego mleka z butelki. Znika problem z podawaniem dziecku zbyt gorącego lub za zimnego jedzenia. Butelka wyciągnięta z podgrzewacza zawsze będzie miała optymalną temperaturę. Przy wyborze tego gadżetu warto mieć na uwadze sposób ogrzewania. Godne uwagi są modele podgrzewające pokarm przy użyciu pary wodnej, które można też wykorzystać do gotowania jedzenia na parze i sterylizacji. Podgrzewacze mogą być wyposażone w różne funkcje: ustawiania czasu podgrzewania i temperatury, termostat, automatyczne wyłączanie, inteligentne podgrzewanie. Nie brakuje też dodatkowych akcesoriów w postaci zasilania samochodowego, koszyka do wyciągania posiłków itd.
Jakie akcesoria pomogą zachować higienę?
W przypadku karmienia butelką bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny wszystkich używanych akcesoriów. Bardzo pomocny będzie sterylizator do butelek i smoczków. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż wyparzanie wszystkiego wrzątkiem. Sterylizator niszczy chorobotwórcze drobnoustroje i to bez konieczności stosowania chemicznych środków. Można w nim dezynfekować laktatory, talerzyki, sztućce i szereg innych akcesoriów używanych przez małe dzieci. Przy wyborze tego urządzenia należy mieć na uwadze jego moc, czas działania, materiał obudowy, dodatkowe funkcje. Sterylizatory mogą być parowe lub elektryczne. Te pierwsze są tanie, mają kompaktowe wymiary, używa się ich w kuchence mikrofalowej. Najwygodniejsze w użyciu są sterylizatory elektryczne, które pozwalają dezynfekować więcej akcesoriów w tym samym czasie i skutecznie niszczą wszystkie patogeny. Można też zdecydować się na zakup podgrzewacza ze sterylizatorem, czyli praktyczne urządzenie 2 w 1, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i miejsce w kuchni.
Kolejnym przydatnym akcesorium jest szczotka do czyszczenia butelek i smoczków, za pomocą której można dokładnie doczyścić każdy zakamarek. Jest to bardzo ważne, bo resztki pokarmu zalegające w szczelinach są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Szczotki są tak zaprojektowane, aby dotrzeć do każdego zakamarka i pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Na uwadze powinno się mieć to, aby szczotka była zakończona gąbką, co ochroni powierzchnię butelki przed zarysowaniami. Mile widziana będzie również przyssawka, co ułatwia przechowywanie akcesoriów. Przyda się również suszarka do butelek i smoczków, aby umyte akcesoria mogły jak najszybciej wyschnąć. Trzymanie ich razem z pozostałymi naczyniami nie jest dobrym pomysłem ze względu na wzrost ryzyka zanieczyszczenia bakteriami.
Co przyda się poza domem, czyli praktyczne akcesoria na spacery i podczas podróży
Wspólne spacery z dzieckiem staną się łatwiejsze i przyjemniejsze, mając pod ręką pojemniki do przechowywania pokarmu. Będą bardzo przydatne podczas wyjazdów i dłuższego pobytu poza domem. Są one odpowiednio wyprofilowane, posiadają dzióbek ułatwiający przesypywanie mieszanki mleka do butelki. Wystarczy zabrać ze sobą butelkę z ciepłą wodą i pojemnik z odmierzoną porcją mleka, aby w dowolnym momencie przygotować dziecku posiłek. Pojemniki mają podajniki, więc nie trzeba martwić się rozsypywaniem ich zawartości. Przydają się one też w domu, szczególnie wieczorem i przed snem, gdy mama jest już zmęczona. Warto wyposażyć się w termoopakowania, które również będą idealną opcją na spacer. W przypadku częstego podróżowania z dzieckiem takie akcesoria są niezwykłą pomocą dla każdego rodzica. Można w nich przechowywać zarówno napoje, jak i pokarm. Od wewnątrz są one wyłożone specjalną folią termoizolacyjną, dzięki czemu utrzymują temperaturę przez dłuższy czas. Spowalniają proces zarówno stygnięcia, jak i nagrzewania się, dlatego są uniwersalne i idealne na każdą porę roku. Niektóre termoopakowania mają nawet odpinany uchwyt i mogą być zawieszane na rączce wózka.