Jakie właściwości butelek są najważniejsze dla dziecka?

Nie ulega wątpliwości, że karmienie piersią jest doskonałym sposobem na dostarczanie dziecku niezbędnych dla jego rozwoju składników odżywczych. Dodatkowo mleko matki jest lekkostrawne, a co za tym idzie, nie wywołuje u malucha przykrych dolegliwości trawiennych. Oczywiście, to nie wszystkie zalety, jakie można wymienić. Zdaniem ekspertów, mleko matki skutecznie chroni maluchy przed zakażeniami dróg oddechowych i uszu oraz biegunką. Ponadto naturalny pokarm zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich infekcji układu moczowego i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dobrze wspomnieć również o tym, że dzieci karmione piersią, w późniejszym okresie życia, chronione są przed otyłością, cukrzycą, a nawet niektórymi nowotworami. Zauważono także pozytywny wpływ naturalnego pokarmu na rozwój intelektualny, poznawczy i ruchowy dziecka. Co więcej, bliskość noworodka z mamą nie tylko uspokaja go, ale także kształtuje w nim poczucie bezpieczeństwa. 

Badania potwierdzają, że świadome karmienie piersią niesie szereg korzyści także kobiecie. Pozwala ono bowiem na nawiązywanie niezwykłej więzi między matką a dzieckiem. Dodatkowo łagodzi dolegliwości występujące w okresie połogu oraz przyspiesza powrót do wagi sprzed ciąży. W przyszłości natomiast kontakt matki i dziecka zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi czy jajnika. Z kolei w podeszłym wieku chroni kobietę przed osteoporozą oraz chorobami układu krążenia. Warto również dodać, że naturalne karmienie to tani i wygodny sposób nie tylko na odżywianie dziecka czy wzmocnienie odporności. Daje także szansę na zbudowanie wyjątkowej relacji. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety z przyczyn zdrowotnych lub praktycznych decydują się na karmienie dziecka butelką. Wybór tej odpowiedniej nie należy do łatwych zadań, ponieważ wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników, zapewniających komfort zarówno dziecku, jak i jego mamie.

Charakterystyka dobrze dobranej butelki dla noworodka

butelki dla niemowląt

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza butelka dla niemowlaka. Co ciekawe, właściwie dobrany model powinien nie tylko zaspokajać wszelkie potrzeby dziecka, ale także oczekiwania jego rodziców. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim przy wyborze konkretnego wariantu należy wziąć pod uwagę m.in. wiek malucha, materiał wykonania butelki oraz jej wielkość. W początkowym okresie życia dziecka dobrze zdecydować się bowiem na rozwiązania atestowane, od sprawdzonych producentów, a przy tym bez dodatków bisfenolu A. Bardzo ważna jest również prosta budowa, system odpowietrzania oraz łatwość czyszczenia. Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o odpowiednio dobranym do niej smoczku czy też o samej wygodzie jej użytkowania. Najważniejszą cechą tego pierwszego jest wygodne ssanie, przypominające to naturalne, czyli wolny przepływ cieczy eliminujący ryzyko zakrztuszenia się dziecka. Funkcjonalność butelki natomiast opiera się głównie na jej sprawnym myciu i sterylizacji.

Butelka dla noworodka powinna być w pełni bezpieczna. Jako że rośnie wraz z dzieckiem, najlepiej więc zaczynać od małych pojemności, jak np. 120 ml. Wiąże się to bowiem z jej lekkością i poręcznością. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, okazuje się, że optymalnym wyborem jest model plastikowy butelki. Choć szybciej ulega zużyciu (gdyż jest podatna na przebarwienia i zarysowania), dłużej utrzymuje ciepło znajdującego się w niej mleka. Ponadto trudniej ją zniszczyć. Jeśli dodać do tego miękki smoczek kształtem przypominający kobiecy sutek, a także możliwość samosterylizacji, będzie stanowić niezwykle funkcjonalne akcesorium, które uczyni proces karmienia łatwym i przyjemnym. Warto wspomnieć przy tym, że obecnie coraz częściej przydatny jest też specjalny system, który zapobiega gromadzeniu się gazów w brzuszku malucha. Dlaczego jest tak popularny? Na czym polega jego fenomen?

Czym wyróżnia się butelka antykolkowa?

Rynek oferuje wiele różnorakich wariantów butelek dziecięcych o określonych dla siebie właściwościach. Wśród nich znaleźć można m.in. modele szklane, plastikowe, wąskie, szerokie, a także klasyczne i antykolkowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak ta ostatnia. Dlaczego? Wyróżnia ją przede wszystkim smoczek, który skutecznie zatrzymuje pęcherzyki gazów. Jej lekko zakrzywiony kształt, wentylowane podstawki czy rurka odpowietrzająca zapobiega połykaniu przez dziecko powietrza. Butelka antykolkowa efektywnie niweluje więc dolegliwości związane z występowaniem kolek u niemowląt, tj. wzdęcia czy bóle brzuszka. Podobnie, jak inne modele, również ona występuje w kilku wariantach. Zarówno kolorystycznych, jak i konstrukcyjnych, o mniej lub bardziej skomplikowanym systemie odpowietrzajacym.

butelki dla niemowląt

Przy wyborze konkretnego modelu tego typu akcesorium należy wziąć pod uwagę jej wewnętrzną budowę. Im bardziej skomplikowany system odpowietrzający posiada, tym więcej dodatkowych elementów znacząco utrudniających jej dokładne czyszczenie. Dobrze, aby jednocześnie te poszczególne części były łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Możliwość wymiany zużytych podzespołów wydłuża bowiem żywotność butelki oraz zmniejsza koszty jej użytkowania. Nie pociąga to zatem za sobą konieczności każdorazowego kupowania nowej. Równie ważne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny wariantu antykolkowego. Ze względu na jego specyficzną konstrukcję warto wybierać taki, który można myć w zmywarce lub wyparzać w mikrofali.

Aby karmienie stało się jeszcze bardziej wygodne oraz przyjemne zarówno dla dziecka, jak i jego mamy, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, będące połączeniem uniwersalności oraz praktyczności. Przydatny jest m.in. zestaw szczotek do sprawnego czyszczenia butelki dla niemowląt. Warto wybierać ten o zróżnicowanej wielkości i elastyczności zawartych w nim wariantów, które skutecznie usuną wszystkie bakterie. Dla zapewnienia jeszcze większego poziomu higieny butelki przydatny jest sterylizator elektryczny lub dedykowany do kuchenki mikrofalowej. Jako że akcesorium to wymaga częstego mycia, dobrze wyposażyć się również w suszarkę na smoczki, kubeczki i inne dziecięce gadżety. Sprawne przygotowanie ciepłych posiłków dla malucha ułatwi z kolei podgrzewacz z wbudowanym termostatem. Podczas spacerów natomiast doskonale sprawdzi się etui termiczne na butelkę, utrzymujące właściwą temperaturę mleka przez długi czas.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy