dziecko układające klocki drewniane z rodzicem

Kiedy podarować dziecku pierwsze klocki?

Zalet płynących z układania klocków jest co niemiara. Taka zabawa nie tylko kształtuje wyobraźnię, ale również wzmacnia w dziecku pewność siebie. Co więcej, rozwija także motorykę małą, czyli chwytanie i koordynację ruchowo-wzrokową. Nie powinno się jednak zapomnieć, że maluchy uwielbiają brać wszystko do buzi – w ten sposób badają struktury i powierzchnie i poznają świat. Właśnie dlatego z zabawą klockami należy się wstrzymać przynajmniej do czasu, kiedy pociecha skończy 3 lata.

To minimalny wiek, który zalecają producenci takich akcesoriów. Mają duże części, dzięki czemu połknięcie ich i zadławienie się nimi jest niemożliwe. Głównie z tego względu zabawki konstrukcyjne z małymi elementami są przeznaczone dla maluchów dopiero od 5 lat. Wspólne układanie można zacząć już po tym, jak pociecha skończy rok, wtedy należy wybierać duże klocki, a rodzic musi kontrolować otoczenie. Należy zadbać o ciekawą zabawę, ponieważ takie maluchy dość szybko się nudzą, w związku z czym klocki po chwili mogą wydać im się nieciekawe.

Dlaczego warto zainwestować w klocki sensoryczne?

dziecko układające wieże z drewnianych klockówZabawki sensoryczne są ważne na każdym etapie rozwoju maluszka. Pomagają mu w odkrywaniu świata, a także rozwijaniu swoich zmysłów, przede wszystkim wzroku i dotyku. Te mają duże znaczenie w ich późniejszym życiu i codziennym funkcjonowaniu, dlatego każdy rodzic powinien zadbać o rozwój swojego brzdąca. Z pewnością pomogą w tym klocki sensoryczne, które dodatkowo pozwalają opiekunom na kontrolę, czy dziecko dobrze odbiera zapewnione mu bodźce. Można je podarować nawet 3 latkowi, choć tak naprawdę to indywidualna kwestia. Takie zabawki często posiadają kontrastowe kolory i nieoczywiste faktury czy kształty – wgłębienia, wypustki, śliskie lub chropowate powierzchnie. Istnieje również wariant miękki, który swobodnie da się ściskać w dłoni.

Miękkie materiały, z jakich wykonuje się takie zabawki, gwarantują także bezpieczeństwo, gdyby wybudowana konstrukcja przypadkiem przewróciła się na maluszka, z pewnością nie sprawiłoby mu to bólu. Warto wspomnieć, że klocki to nie tylko kwadraty, które można układać obok siebie. Ciekawą propozycją są układanki polegające na dopasowaniu poszczególnych części ciała np. do zwierząt. Całość znajduje się w drewnianej ramce, dzięki czemu łatwiej je ze sobą łączyć. Dodatkowo klocki wzbogacone są o wygodne uchwyty na tyle duże, że pozwalają maluchom na wygodne złapanie ich. Wpasowując klocki w określone miejsca, maluch rozwija wiele zmysłów i umiejętność logicznego myślenia.

Klocki drewniane jako idealny pomysł na prezent

Klocki wykonane z drewna mają wiele właściwości, które przemawiają za ich zakupem. Duże części gwarantują, że maluchy ich nie połkną. Warto również wspomnieć, że nie mają szkodliwego wpływu na środowisko, ponieważ są biodegradowalne. Klocki drewniane charakteryzują się także wysoką odpornością na uszkodzenia. Konstrukcje, jakie z nich powstają, ogranicza jedynie dziecięca wyobraźnia, dzięki czemu są wciąż atrakcyjną zabawką dla wielu maluchów. Występują także w różnych ciekawych formach. Klocki mogą przyjmować formę np. torów dla drewnianych pociągów czy samochodzików. Istnieje wtedy możliwość dowolnego konstruowania drogi razem ze wzniesieniami i zakrętami. Inną ciekawą stroną takich klocków jest układanie z nich obrazków. Na każdym kwadracie w takich układankach narysowany został kawałek grafiki, trzeba je ze sobą połączyć, tworząc spójną całość. Za sprawą różnorodności klocki dla dzieci z drewna są propozycją zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Już nawet ponad roczny maluch wraz z rodzicem może się nimi doskonale bawić, ponieważ wiele takich zestawów według producentów przeznaczonych jest już dla szkrabów od 18 miesięcy. W takim przypadku jednak należy zadbać, aby elementy były odpowiedniej wielkości, muszą być także pozbawione szkodliwych substancji.

Niezastąpiony prezent na każdą okazję

chłopiec układający klocki dla dzieciW obecnych czasach, gdy wiele dzieci ma wszystko, czego potrzebują, ciężko dobrać odpowiedni prezent, który im się spodoba. Nie pomaga w tym nawet rozwinięty rynek z akcesoriami dla najmłodszych, który obfituje w liczne ciekawe produkty. Zatem zadając sobie pytanie, co sprezentować pociesze, warto rozważyć klocki. To doskonały podarunek bez względu na okazję, sprawdzi się zarówno na urodziny, jak i święta. Co więcej, spodoba się dzieciom w każdym wieku, można je podarować nawet roczniakowi czy 9 latkowi. Występują w wielu ciekawych wariantach, dzięki czemu dobranie ich pod indywidualne preferencje jest dość proste.

Wybór powinien być uzależniony od wieku obdarowywanego malucha, dla starszych można pokusić się o ciekawe propozycje, takie jak klocki magnetyczne umożliwiające tworzenie wielu niesamowitych dzieł. Z kolei dla młodszych doskonałym wyborem okażą się warianty sensoryczne i edukacyjne, które będą wspierały rozwój najmłodszych na wielu płaszczyznach. Co więcej, nie tylko wybór ich rodzaju jest szeroki, występują również w wersjach, do których produkcji użyto różnych materiałów. Mogą być standardowe, drewniane, plastikowe lub nawet gumowe, co znacznie poprawia bezpieczeństwo malucha podczas zabawy. Łatwo je ścisnąć, co ułatwia im pewne chwytanie i umieszczanie poszczególnych klocków w danych miejscach, czy późniejsze ich składanie.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy