Narodziny dzidziusia to ogromne wydarzenie w życiu wszystkich osób, które zdecydowały się na potomka. Łączy się z tym wiele zmian, które należy wprowadzić w życiu. Skompletowanie wyprawki, dobór odpowiednich akcesoriów i przede wszystkim mentalne przygotowanie się na przyjście na świat dziecka, to rzeczy, które nie przychodzą łatwo. I choć w dużej mierze wydaje się to wyjątkowo proste, podczas kompletowania materiałów okazuje się, że napotyka się wiele problemów. Rodzice najczęściej zadają sobie pytanie, jaki produkt wybrać, by był najlepszy? Utrudnienie pojawia się w szczególności przy wyborze dziecięcego wózka. Na co zwracać uwagę, kupując konkretny model?
Wózek dziecięcy – potrzeba każdego rodzica i jego malca
Wózek dla maluszka powinien cechować się przede wszystkim wygodą, funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Jego głównym zadaniem jest pomoc dla rodzica podczas spaceru, zakupów czy podróżowania. Nie istnieje jednak model idealny, z którego zadowoleni byliby wszyscy. Każdy człowiek zwraca uwagę na coś innego, ma zupełnie inne oczekiwania względem wózka i przede wszystkim operuje zupełnie innym budżetem. Jedni bardziej doceniają prostotę i klasyczne kolory, inni natomiast uwielbiają mnogość dodatków dziecięcego wyposażenia. Część rodziców spaceruje chętnie, nawet i po kilka godzin dziennie, inni preferują jednak przebywanie w domowym zaciszu i z wózka korzystają wyłącznie w koniecznych sytuacjach. Wiele czynników wpływa na jego wybór. Nie należy się jednak zniechęcać – odpowiedni model na pewno się znajdzie. Wózki dziecięce są zdecydowanie jednym z największych wydatków, jakie ponoszą rodzice maluszka. W sklepach można zetknąć się z różnymi modelami, które dedykowane są dzieciom, które dopiero co przyszły na świat oraz niemowlętom i starszakom do około 3. roku życia. To właśnie wiek dziecka powinien być czynnikiem, na podstawie którego decyduje się o głębokości wózka, jego rozmiarze oraz pozycji ułożenia dziecka.
Rodzaje wózków dziecięcych
Wózki można podzielić na kilka kategorii. Każdy z nich charakteryzuje się określonymi cechami oraz funkcjami. Jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli są wózki dziecięce 3w1. Przeznaczone są dla noworodków oraz starszaków. Wózek ten przez pierwsze miesiące życia jest gondolą, w której malec leżakuje. W późniejszym okresie staje się spacerówką, gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Dzięki specjalnemu stelażowi oraz dostosowanym do niego adapterom w łatwy sposób można zamontować w wózku specjalny fotelik lub nosidełko. Początkowo dziecko siedzi przodem do rodzica, dzięki czemu czuje się bezpieczniejsze. Podziwia i poznaje otoczenie, a także zyskuje pewność, że w późniejszym okresie rodzic na pewno będzie przy nim.
Gdy malec podrośnie, ponownie można zmienić pozycję stelaża, by mógł on siedzieć przodem do świata. Niektórzy rodzice nie są jednak zwolennikami takich rozwiązań. Decydują się zakupić nowy wózek w razie potrzeb ich maluszka. To właśnie dla nich stworzono wózki głębokie, których zadaniem jest przewożenie najmłodszych dzieci w pozycji leżącej. Posiada on wyłącznie gondolę i nosidełko, które może być stosowane oddzielnie. Stosuje się je także w wypadku przewożenia dzieci samochodem, ponieważ przez pierwsze miesiące może ono zastępować fotelik. W późniejszym czasie decydują się wybrać wózek spacerowy. Ich stelaż dostosowany jest do dzieci umiejących już samodzielnie siedzieć. Jest to idealne rozwiązanie dla maluszków od 6. miesiąca życia do około 3. roku życia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wózka?
Liczba kół w wózku uzależniona jest od preferencji rodziców. W sklepach można spotkać modele zarówno trzykołowe, jak i te standardowe czterokołowe. Dzielą się one na pompowane, żelowe oraz piankowe. Wybór zależy od rodziców oraz od powierzchni, po której najczęściej będzie się poruszać. Odpowiednio dobrany materiał oraz wielkość kół mogą znacznie usprawnić poruszanie się wózkiem po piasku, śniegu czy twardej nawierzchni. Wyróżnia się wózki pojedyncze, bliźniacze lub wieloosobowe przeznaczone dla co najmniej trójki dzieci. Sposób składania wózka także nie jest bez znaczenia dla większości osób. Wiele z nich często przewozi je samochodem, dlatego złożona konstrukcja nie powinna zabierać dużo miejsca.
Wózek po złożeniu może przypominać kształtem parasolkę bądź być składany na płasko. Oprócz wymienionych już cech warto zwrócić uwagę także na amortyzację wózka. Zapewni ona nie tylko bezpieczeństwo maluszka, ale i wygodę podczas prowadzenia po nierównościach. Ochroni ona także dzidziusia przed niezbędnym bujaniem i wybudzaniem, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnego płaczu. Dodatkowymi funkcjami i ulepszeniami w wózku, którym warto się przyjrzeć, to budka, która powinna zapewniać ochronę przed słońcem i odpowiednią wentylację. Rączka także jest ważna. Powinna być regulowana, by móc dopasować ją do wzrostu rodzica.
Każdy rodzic w końcu stanie przed wyborem odpowiedniego wózka dla swojego dziecka. Ma on przede wszystkim ułatwić rodzicom przemieszczanie się. Nie należy jednak zapomnieć, że powinien on stać się komfortowym miejscem dla maluszka i ochroną przed słońcem lub niepogodą. Producenci wózków coraz chętniej tworzą praktyczne i bezpieczne modele, które będą ułatwieniem podczas wspólnego pokonywania kilometrów. Wózek powinien być dobrany do swoich preferencji oraz trybu życia. Warto więc dokładnie przemyśleć jego model i cechy, zanim dokona się ostatecznego wyboru.