foteliki samochodowe

Co powinno wyróżniać pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybór fotelika samochodowego wcale nie jest prostym zadaniem, szczególnie, jeśli rodzice oczekują swojego pierwszego dziecka. Warto więc dać sobie czas i kupić go jeszcze zanim maluch się urodzi. Rynek oferuje wiele różnorodnych modeli takich siedzisk, dlatego dobrze jest przed decyzją odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jaką grupę wagową wybrać? Który rodzaj montażu jest lepszy – z Isofixem, a może jednak bez? O czym należy pamiętać wybierając markę? Oczywiście, to tylko kilka z wielu aspektów, które należy samodzielnie rozstrzygnąć, a wcześniej dobrze przeanalizować. W końcu foteliki samochodowe trzeba dopasować zarówno do potrzeb dziecka, jak i budowy wewnętrznej danego samochodu. Nie sposób nie wspomnieć przy tym również o testach zderzeniowych tych siedzisk oraz certyfikatach europejskich, które powinny one spełniać. 

Jeśli chodzi o te pierwsze, oceniają one m.in. zachowanie fotelików podczas różnorakich zderzeń i dachowania. Drugie natomiast określają zgodność tego rodzaju sprzętu z przepisami, takimi jak ECE R44-03 oraz nowszym – ECE R44-04 (zgodności techniczne), UP R129, zwaną również i-Size (podział fotelików ze względu na wzrost). Istotna jest także norma ISOFIX (montaż przy pomocy specjalnego gniazda) oraz ISO 9000 (odnosi się ona do regularnych kontroli jakości przeprowadzanych przez producenta). Analiza wyników testów i zgodności z wyżej wymienionymi normami to tylko dwa z wielu innych czynników, które należy brać pod uwagę, wybierając fotelik samochodowy dla malucha.

Czym sugerować się przy wyborze fotelika dla noworodka?

foteliki samochodowe

Jako że głównym zadaniem siedziska samochodowego jest ochrona życia i zdrowia dziecka w czasie jazdy, powinien on być przede wszystkim bezpieczny. Równie istotny jest komfort malucha. W związku z tym najlepiej, aby fotelik był nowy, a co za tym idzie, trwały. Wykonany dodatkowo z miękkiego, przyjemnego i oddychającego materiału, który można łatwo prać. Zapewnia to nie tylko estetyczny wygląd, ale i przedłuża żywotność tego typu sprzętu. Co więcej, konkretny model powinien być dopasowany zarówno do wagi dziecka, jak i samego auta.

Zgodnie z europejskimi standardami fotelik dla niemowlaka zalicza się do grupy 0+, która określa wagę dziecka do 13 kg (czyli od urodzenia do ok. 15 miesiąca życia). W samochodzie powinien on z kolei być stabilnie zamontowany, aby skutecznie zamortyzować uderzenia. Prawidłową pozycję malucha w siedzisku zapewnia również pięciopunktowa uprząż chroniąca go przed ewentualnym wysunięciem. Sprawdza się ona jednak przy wadze nieprzekraczającej 18 kg. Jeszcze większą gwarancję bezpieczeństwa daje system ochrony bocznej, który może przydać się w przypadku bocznych kolizji.

Nie sposób zapomnieć w tym wszystkim o sposobach montażu siedziska, regulacji oparcia i zagłówka oraz funkcji spania. Co do pierwszego aspektu, wygodnym w użytkowaniu jest fotelik wyposażony w system ISOFIX, dzięki któremu przytwierdza się całą konstrukcję bezpośrednio do ramy samochodu. Dostępne są oczywiście warianty z opcją montażu przy pomocy pasów bezpieczeństwa, jednak nierzadko nastręcza ona trudności pochłaniające czas i siłę rodzica. Funkcje regulacji natomiast umożliwiają dostosowanie siedziska do zmieniającego się wzrostu dziecka. Z kolei patent nachylenia oparcia niweluje problem opadającej głowy malucha podczas drzemki. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te czynniki pozytywnie wpłyną zarówno na bezpieczeństwo oraz komfort dziecka w czasie podróży autem, jak i wygodne, a zarazem sprawne użytkowanie fotelika przez rodziców.

Najlepszy fotelik dla niemowlaka – co jeszcze warto wiedzieć?

foteliki samochodoweWiadomo już, że w przypadku siedzisk samochodowych dla maluchów, kwestią bezsporną jest zapewnienie mu absolutnego bezpieczeństwa oraz komfortu, i to od pierwszych dni jego życia. Niemniej, teoria to zazwyczaj jedno, a praktyka drugie. Wybierając fotelik samochodowy dla noworodka, warto poznać również opinię doświadczonych w tym temacie rodziców. Jako że przetestowali oni siedzisko w praktyce, podpowiedzą, co jest jeszcze ważne, szczególnie w zakresie jego funkcjonalności. Poza zgodnością z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, istotna ich zdaniem jest bowiem waga samego fotelika. Im lżejszy, tym lepszy. W końcu do 12 miesiąca życia nosi się ten sprzęt z dzieckiem w środku. Ważne więc, aby rodzic był w stanie swobodnie unieść ten cały ciężar.

Ponadto dobrze jest przewozić malucha tyłem do kierunku jazdy dłużej, niż określają to przepisy ruchu drogowego. Niektórzy praktykują ten sposób transportu nawet do ukończenia przez niego 4 roku życia. Jest to tzw. szwedzki styl jazdy, który jeszcze bardziej chroni dziecko przed negatywnymi skutkami gwałtownego hamowania czy niespodziewanego uderzenia. Podkreślić przy tym trzeba, że ślepa wiara w polecane modele nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie ma jedynego słusznego wyboru wariantu fotelika. Spośród dostępnych propozycji należy wybrać ten, który spełnia wszelkie potrzeby i oczekiwania danej rodziny. Oczywiście, z uwzględnieniem specyfiki danego samochodu, testów i certyfikatów oraz odpowiedniego sposobu montażu.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy