klocki sensoryczne

Czym powinny się wyróżniać pierwsze klocki dla malucha?

Pierwsze klocki dla dziecka powinny być dostosowane do wieku malucha, tak aby były w pełni bezpieczne. Na rynku dostępne są warianty dla brzdąców już od szóstego miesiąca życia. Tego typu zabawki są wyjątkowo przydatne, ponieważ rozwijają inteligencję, wyobraźnię, ale także wspierają motorykę małą. Jednak jak wybrać najlepsze klocki dla swojej pociechy? Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki czemu zabawa z nimi będzie miło i efektywnie spędzonym czasem. Ogromną ich zaletą jest to, że szkraby mogą bawić się nimi co najmniej przez kilka lat, dopóki będą miały na to ochotę. W związku z tym zaleca się inwestowanie w wysokiej jakości produkty.

Jakie powinny być klocki dla najmłodszych?

klocki sensoryczne

Rynek ofert tego typu produktów jest wyjątkowo szeroki, dzięki czemu rodzice nie powinni mieć kłopotów z wyborem pierwszych klocków dla swojego malucha. Warto jednak pamiętać, że muszą wyróżniać się odpowiednią wielkością, tak, aby rodzice mieli pewność, że nie ma szans połknięcia drobnych elementów przez pociechę. Jak powszechnie wiadomo, dzieci uwielbiają gryźć, wkładać do buzi wszystko, co wpadnie im w rączki, gnieść, skakać itd., dlatego świetnie sprawdzą się wysokiej jakości miękkie klocki dla dzieci, wykonane z atestowanych materiałów stworzonych z myślą, właśnie o kilkumiesięcznych niemowlakach.

Klocki dla dzieci o różnych strukturach i kolorach

Można znaleźć warianty z wypukłymi kształtami, pozwalającymi na dopasowywanie oraz łączenie poszczególnych elementów. Różnorodne faktury, dźwięki wydobywane podczas ich ściskania oraz kolory zabawek z tej kategorii wspierają m.in. rozwój zmysłów malucha. Dostępne są także proste wersje, łatwe w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle istotną kwestią, o której nie wolno zapominać przy maluchach. Materiał klocków nie powinien sprawiać żadnych kłopotów z czyszczeniem, ponieważ w innym przypadku mogą stać się siedliskiem bakterii, niebezpiecznym dla zdrowia dziecka.

Wybierz klocki z opakowaniem – szybsze i efektywniejsze sprzątanie

Brzdącom o wiele łatwiej dopasowywać poszczególne części klocków do siebie, jeśli te mają wyraziste barwy lub kształty. Dzięki temu szybciej je rozpoznają i mogą budować przeróżne konstrukcje. Ważne, aby dzieci nie miały problemu z chwytaniem ich, zatem nie mogą być zbyt duże, ani za małe. W ułatwieniu rodzicom sprzątania po zabawie świetnie sprawdzą się klocki dla rocznego dziecka z pudełkiem w zestawie. Wówczas opiekunowie nie będą skazani na porozrzucane elementy, ponieważ ułatwi to ich przechowywanie. Ponadto opakowania świetnie się sprawdzają, jeśli chce się zabrać je do ogrodu lub wyjazd.

Postaw na klocki z cyferkami, literkami, zwierzątkami itd.

Opiekunowie już od najmłodszych lat powinni symulować rozwój swoich dzieci. Pomocne okażą się klocki sensoryczne z rysunkami zwierząt, literek czy cyferek. Dzięki temu podczas zabawy rodzice mogą nazywać poszczególne elementy, kształty, kolory itd. ucząc maluchy przez zabawę. Jeśli brzdące lubią spędzać czas podczas kąpieli, można zdecydować się na zakup gumowych wersji zabawek, które mogą mieć kontakt z wodą. Wówczas mycie się w wannie lub szaleństwo w basenie będzie jeszcze przyjemniejsze. W zależności od zainteresowań szkraba można wybrać inne zestawy np. dla miłośników samochodów – modele właśnie z nimi, kreskówek – z bohaterami bajek itd. Najważniejsze, aby zainteresować nimi swoim wyglądem pociechy.

Czy warto kupić klocki sensoryczne niemowlakowi?

Rozwój dzieci to niezwykle istotny aspekt, dlatego warto dostarczać maluchom różnego rodzaju bodźce. Klocki sensoryczne są świetnym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że dają wiele możliwości. Na rynku dostępne są zestawy tego typu akcesoriów w kształtach figur geometrycznych, cyfr itd. Mogą posiadać zróżnicowane struktury, dodatkowe elementy i efekty dźwiękowe, stymulujące umiejętności manualne, zmysł słuchu czy mowy poprzez naśladowanie. Wspierają także koordynację wzrokowo-ruchową. Dużą popularnością cieszą się zabawki nieposiadające ostrych krawędzi, co czyni je w pełni bezpiecznymi dla najmłodszych. Oprócz tego powinny być łatwe do układania, czy budowania najrozmaitszych konstrukcji.

Sprawdź, czy klocki mają certyfikat

Maluchy uwielbiają rozrzucać zabawki, dlatego warto wybierać zestawy, które można układać, pomimo brakujących elementów. Dzięki temu nie staną się bezużyteczne, nawet jeśli coś się zgubi. Podczas zakupów, rodzice powinni zwracać uwagę na posiadane certyfikaty. Najpopularniejsze to Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Polskiego Zakładu Higieny. Ma się wtedy pewność, że do produkcji danych akcesoriów nie wykorzystano żadnych szkodliwych substancji, a całość wyróżnia się odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wielokrotne czyszczenie. Bezpieczeństwo maluchów odgrywa kluczową rolę, dlatego nie można tego lekceważyć. Wybieraj rozsądnie, dbając o dobrą zabawę i rozwój swojego dziecka.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy