mata edukacyjna dla niemowląt

Od kiedy można bawić się z dzieckiem na macie interaktywnej?

Robiąc zakupy dla swojego dziecka, oprócz ubranek, kosmetyków i wielu innych gadżetów, warto pamiętać również o zabawkach interaktywnych. Sprawdzą się niemalże u wszystkich maluchów i będą służyć przez dłuższy czas, w różnej formie. Jeśli zastanawiasz się, w jakie akcesorium należy zaopatrzyć się jako pierwsze, zanim bobas zacznie interesować się misiami, lalkami i klockami, najlepszym rozwiązaniem okaże się mata edukacyjna. Na rynku można znaleźć je w wielu wersjach rozmiarowych, jak i kolorystycznych. Oprócz tego dostępne są w atrakcyjnych cenach – już od kilkudziesięciu złotych. Niemniej jednak są też droższe warianty za kilkaset złotych, ale nie ma konieczności przepłacania, ponieważ szkrab  korzysta z maty maksymalnie do dwóch lat – choć po roku, ta pełni rolę kocyka do zabawy. Zamiast na cenę, lepiej zwrócić uwagę na materiał oraz wykonanie.

Czy materiał maty ma znaczenie?

mata edukacyjna dla niemowląt

Dzieci mają wyjątkowo delikatną skórę, dlatego trzeba zadbać o wysokiej jakości tkaniny, aby te nie czuły żadnego dyskomfortu. Rodzice z pewnością ucieszą się z przydatnego akcesorium, jakim jest mata edukacyjna dla niemowląt, jeśli otrzymają ją z okazji baby shower lub gender reveal. Można układać na niej malucha, nawet gdy nie ukończył jeszcze trzeciego miesiąca życia. Z reguły to tkanina wyglądem przypominająca delikatny i miły w dotyku koc. W związku z tym zda egzamin na każdej prostej powierzchni – łóżku lub dywanie, jak i podłodze. Grubość maty skutecznie izoluje, dzięki czemu pociecha ma zapewniony komfort termiczny. Na samym początku brzdąc będzie jedynie podziwiał wiszące nad jego głową elementy, różne pluszowe postacie, kształty czy lusterka. Z czasem jednak zaczną one wzbudzać jego zainteresowanie, co zachęci go do sięgania po nie.

Różnorodne struktury mat interaktywnych, wzbudzających zainteresowanie maluchów

Każdego dnia rodzice mogą podziwiać nowe umiejętności swoich brzdąców. Mata dla niemowlaka to świetny gadżet wspierający rozwój najmłodszych. W kolejnych miesiącach, wraz z nowymi umiejętnościami – wyciąganiem rączek, chwytaniem – pociechy zaczną odkrywać nowe funkcje akcesorium. Dlatego też warto wybierać warianty z wieloma dodatkami np. lusterkami, w których maluch będzie widział swoje odbicie, czy poruszającą się karuzelą, aby dostarczać różne bodźce. Można również zdecydować się na opcję z wymiennymi gadżetami, dzięki czemu szkrab szybko się nimi nie znudzi. Należy także pamiętać o tym, aby mata była wyposażona w przeróżne struktury np. szeleszczące elementy, lub z wypustkami. Wówczas dziecko uczy się poprzez dotyk.

Postaw na matę w wielu kolorach

mata edukacyjna dla niemowląt

Rodzice powinni wspierać rozwój najmłodszych, dając im szansę na poznawanie nowych rzeczy. Mata interaktywna i elementy na niej zawarte oddziałują na zmysły bobasa. Mowa nie tylko o dotyku, ale także wzroku, dlatego decydując się na zakup poszczególnego akcesorium, warto zwrócić szczególną uwagę na jego kolorystykę. Im więcej barw, tym lepiej. Brzdące mogą spędzać sporo czasu na zabawie i obserwacji poszczególnych jej części. Zachęca je to do leżenia na brzuszku, plecach, pełzania, przekręcania się czy nawet siadania. Swoją konstrukcją zachęca do różnych aktywności. Ogromną zaletą mat edukacyjnych jest możliwość odpinania poszczególnych elementów i wymiany na inne, np. ulubione zabawki maluszka. Dzięki temu opiekunowie mogą sobie w spokoju chwilę odpocząć lub wypić kawę, spoglądając na poczynania swojego dziecka.

Rozmiary mat edukacyjnych

Na rynku można znaleźć również modele mat edukacyjnych w formie basenów z kulkami. To świetna alternatywa, szczególnie że brzdąc nie wymknie się samodzielnie, niepostrzeżenie z jej powierzchni. Tego typu akcesoria dostępne są w wielu wersjach rozmiarowych. Te niewielkie cieszą się największą popularnością, przede wszystkim dlatego, że sprawdzają się już od pierwszych dni życia i nie zajmują wiele miejsca. Ponadto łatwo je złożyć i nadają się do swobodnego przechowywania np. w szafie, gdy są niepotrzebne. Niemniej jednak duże warianty sprawdzą się znacznie dłużej, niż te małe. Nawet jeśli maluch samodzielnie siedzi lub wstaje, może swobodnie bawić się na takiej macie w postaci basenu z kulkami. To dobra alternatywa dla kojców, w których znajdują się wszystkie zabawki. Wokół nie robi się bałagan, a wszystko znajduje się w jednym miejscu.

Mata edukacyjna to dobra inwestycja

Wspólne spędzanie czasu z pociechą jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać jeszcze, aby dbać o jej prawidłowy rozwój motoryczny, poprzez odpowiednią symulację. W tej roli niezastąpiona okazuje się mata edukacyjna. Rodzice mogą nakierowywać malucha na poszczególne elementy – przekłuwać uwagę najmłodszych do szeleszczących części, zwisających grzechotek czy lusterek. Kiedy dziecko wyrośnie z maty interaktywnej, sprawdzi się ona jako kocyk, podkładka np. do przewijania lub zabawy. Warto zainwestować w tego typu zabawki, ponieważ nie tylko wspierają rozwój szkrabów, ale i są niezwykle wygodne w użytkowaniu zarówno przez opiekunów, jak i najmłodszych.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy