zabawka dla niemowlaka

Pobudzanie zmysłów dziecka dzięki zabawkom interaktywnym

Rodzice już od pierwszych dni muszą zapewniać swoim pociechom, najlepsze z możliwych warunków do rozwoju. Aktualnie sposobów pobudzania zmysłów najmłodszych jest naprawdę wiele. Opiekunowie mogą wymyślać zarówno najróżniejsze zabawy, jak i tworzyć je samodzielnie lub kupować gadżety odpowiednio dopasowane do wieku maluszka. Najlepiej wypośrodkować swój wybór i cały czas wprowadzać nowości, by brzdąc nie miał szansy znudzenia się daną rzeczą.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zabawek dla najmłodszych?

zabawka dla niemowlaka

Na rynku z artykułami dziecięcymi można znaleźć mnóstwo propozycji zabawek, różniących się nie tylko wyglądem, wielkością, ale także ceną. Dzięki temu dla niektórych wybór staje się prostszy, natomiast dla innych wręcz przeciwnie. Niemniej jednak na co zwrócić uwagę przed zakupem? Niezwykle istotnym aspektem jest bezpieczeństwo szkrabów. W związku z tym zabawki interaktywne dla niemowląt powinny być oznaczone symbolem 0+. Wówczas ma się pewność, że te będą bezpieczne dla maluszka, ponieważ np. nie posiadają elementów, które ten mógłby połknąć.

Maty interakcyjne – wybór numer jeden

Oczywiście przy każdej zabawie szkrabów, powinna być obecna osoba dorosła. Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się maty interakcyjne. Dostępne są w różnych rozmiarach, a także w wieloma dodatkami. Można znaleźć je w dowolnych kolorach oraz wzorach, niemniej jednak polecane są te barwne, ponieważ maluch ma wówczas więcej możliwości do rozpoznawania kolorów. Najlepszym wyborem będą produkty wysokiej jakości pochodzące od renomowanych producentów. Warto również sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Dzięki nim wiadomo, że do produkcji nie wykorzystano żadnych szkodliwych substancji.

Zalety mat interakcyjnych

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna oraz podatna na odparzenia czy otarcia w związku z czym należy zwracać uwagę na skład poszczególnych tekstyliów. Najlepiej sprawdzą się te z naturalnych surowców np. bawełny. Dlatego kupując artykuły dla swojego dziecka lub w prezencie trzeba o tym pamiętać. Zabawki mają pobudzać zmysły brzdąców, dlatego mata interakcyjna to jedna z najlepszych możliwości. Producenci dbają o to, aby składała się z różnych faktur – szeleszczących, z wypustkami itd., które oddziałują m.in. na zmysł dotyku oraz słuchu.

Zabawka interaktywna oddziałująca na różne zmysły

zabawka dla niemowlaka

Mata ma także inne zalety i równie dobrze wpływa na inne zmysły. Wiele modeli dostępnych na rynku posiada też efekty świetlne lub dźwiękowe. Oczywiście nie wszystkim maluchom przypadnie to do gustu, niemniej jednak tym, które nie boją się tego typu przedmiotów, warto zapewnić świetną rozrywkę. Taka zabawka interaktywna powinna mieć subtelne melodie, ponieważ w innym przypadku wydobywające się dźwięki mogą powodować niepokój najmłodszych. W tej roli świetnie sprawdzają się np. odgłosy zwierząt. Będą one bezpośrednio oddziaływały na rozwój zmysłu wzroku oraz słuchu.

Prezent na każdą okazję

Znakomitym wyborem dla szkrabów okażą się modele wyposażone w odpinane karuzele z możliwością zmiany poszczególnych elementów. Dzięki temu brzdąc leżący na brzuszku może podziwiać i dotykać figurki, zwierzątka – wszystko to, co się tam znajduje. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup produktu wyposażonego także w lusterka – oczywiście całkowicie bezpieczne, wykonane z zupełnie innego materiału niż prawdziwe zwierciadła. Taka zabawka dla niemowlaka to podarunek na każdą okazję – począwszy od baby shower, po gender reveal, a skończywszy na upominku z okazji narodzin. Rodzice z pewnością będą zadowoleni.

Zabawki interaktywne – mówiące maskotki

Na rynku dostępne są również inne produkty oddziałujące na zmysły dzieci. Jedyne co ogranicza rodziców to budżet. Niemniej jednak nawet w najniższym przedziale cenowym są artykuły wyróżniające się dobrą jakością. To głównie od niej zależeć będzie wytrzymałość poszczególnych gadżetów. Świetną alternatywą są także mówiące maskotki – można znaleźć takie posługujące się zwrotami grzecznościowymi, liczebnikami, kolorami itd. Dzięki nim maluch ma szansę rozwijać swój aparat mowy i poznawać nowe słówka.

Pobudzenie zmysłów dzięki pupilom

Dużą popularnością cieszą się zabawki przypominające pupile – pieski. Można znaleźć egzemplarze z mnóstwem funkcji w tym szczekanie, mówienie, merdanie ogonkiem, siadanie i wiele innych. Niektóre posiadają również smycz w zestawie, w związku z czym brzdąc ma możliwość uczenia się odpowiedzialności już od najmłodszych lat. Najlepiej postawić na niewielkie zabawki, tak, by dziecko nie miało żadnego kłopotu z samodzielnym ich podnoszeniem. Dzięki temu nauka poprzez dotyk, naciskanie odpowiednich przycisków czy słuch ma szansę wiele zdziałać. Rodzice powinni stawiać jednak na artykuły nieposiadające ostrych zakończeń ani mających elementów wykonanych ze słabego plastiku, ponieważ podczas upadku – co w przypadku maluchów często się zdarza – może dojść do uszkodzenia zabawki. W ten sposób dba się o bezpieczeństwo swojej pociechy i oszczędza – kupując jeden solidny gadżet, zamiast kilku wątpliwej jakości.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy