niemowlę wkładające do buzi żółty gryzak dla dzieci

Jak często wymieniać gryzaki?

Gryzak to bardzo przydatne akcesorium dla niemowląt, ale nie należy spieszyć się z wręczeniem go maluszkowi. Warto poczekać, aż dziecko skończy cztery miesiące, bo właśnie wtedy zaczyna się okres ząbkowania i trwa on aż do nawet dwóch lat. Objawów ząbkowania nie da się przegapić, zmienia się zachowanie dziecka. Staje się ono płaczliwe, nadmiernie się ślini, wkłada wszystko do buzi. Niektóre dzieci nawet gorączkują, mają różne dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Dla maluszka ząbkowanie jest bardzo stresujące, towarzyszy temu ból, zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł. Jest wiele sposobów na ulżenie dziecku w cierpieniach, a jednym z nich są gryzaki.

Od kiedy sięgać po gryzaki i dlaczego warto?

Gryzaków warto mieć kilka, bo szybko się zużywają. Wyróżnia się wiele ich rodzajów i nie ma jednego idealnego dla wszystkich dzieci, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup większej liczby. Nigdy nie wiadomo, który dokładnie model sprawdzi się idealnie w przypadku niemowlaka. Ponadto potrzeby i preferencje dziecka zmieniają się. Czasem potrzebuje ono miękkiego gryzaka, innym razem preferuje gryzienie czegoś twardszego. Nawet najlepszej jakości gryzaki zużywają się, co wymaga ich wymienienia. Częste mycie i odkażanie jest konieczne do zachowania prawidłowej higieny, ale wiąże się to też ze skróceniem okresu żywotności akcesorium. Wystarczy, że pojawią się na gryzaku jakiekolwiek oznaki zużycia, a będzie trzeba go niezwłocznie wymienić na nowy. Ponadto stan gryzaka powinno się sprawdzać przed każdym użyciem. Jeśli występują rozwarstwienia czy odłamania, to gryzak nadaje się już tylko do wyrzucenia. Może nastąpić to stosunkowo szybko, dlatego jest to kolejny powód do tego, aby kupić większą liczbę gryzaków. Za pomocą gryzaków możliwe jest nakładanie dziecku żelu chłodzącego, który przynosi ulgę podczas ząbkowania. Nie brakuje też w sprzedaży modeli do podawania pokarmu.

Jakie wyróżnia się rodzaje gryzaków dla dzieci?

dziecko gryzące gryzakCiekawą grupą gryzaków są modele logopedyczne, terapeutyczne i sensoryczne. Za ich pomocą możliwe staje się ćwiczenie mobilności ruchów języka i unoszenia jego brzegów, warg, policzków i mięśni żuchwy. Wspierają one naukę karmienia, gryzienia i żucia. Świetnie sprawdzają się też jako narzędzie do bodźcowania sensorycznego. Po gryzaki logopedyczne warto sięgnąć, gdy dziecko zaczyna gryźć przedmioty, ssać palce. Będą też nieocenione dla nerwowego maluszka, bo pomagają się wyciszyć i uspokoić. Po pojawieniu się objawów ząbkowania również warto mieć je w zanadrzu. Gryzak logopedyczny może być gładki lub z wypustkami. Jeśli dziecko bardzo źle znosi ząbkowanie, to przydadzą się gryzaki chłodzące, które przyniosą ulgę w cierpieniu. Wystarczy włożyć gadżet na jakiś czas do lodówki, a stanie się przyjemnie chłodny. Nie powinno się jednak trzymać go w niej zbyt długo, nie wolno też umieszczać gryzaka w zamrażalniku. Stanie się przez to zbyt twardy, może nawet podrażnić delikatne dziąsła maluszka. Ponadto zmrożony gryzak wywołuje dyskomfort i przykleja się do skóry. Gryzaków nie należy też schładzać, gdy dziecko ma infekcję.

Nieco nietypowy jest gryzak grzybek, ale jego atrakcyjny wygląd wzbudza zainteresowanie niemowląt. Ponadto nieco przypomina pierś mamy, dziecko nie ma trudności z chwytaniem go. Jest to świetna opcja, jeśli matka chce odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, w zastępstwie malec otrzyma właśnie takiego silikonowego grzybka. Stanie się on dla niego zabawką i jednocześnie czymś do gryzienia czy ssania. Na tym jednak nie koniec, bo tego typu gryzaki mogą też pełnić funkcję kubeczka na przekąski. Wystarczy przekręcić kapelusz grzybka na drugą stronę i przytwierdzić go do podłoża za pomocą przyssawki. Kolejną opcją do wyboru są gryzaki wodne, które mają niewielkie wymiary, są bardzo lekkie. Wszystko to sprawia, że dziecko z łatwością trafia takim gryzakiem do buzi i utrzymuje go w niej. Wewnątrz gryzaka znajduje się zwykle woda destylowana, przez co jest on całkowicie bezpieczny. Jako że maluszek nie ma jeszcze zębów, to nie uda mu się nawet go przebić.

Kolejną propozycją są gryzaki masujące, które mają zwykle postać jakiegoś zwierzątka z uchwytami, przez co dziecku jest łatwiej chwytać taki gadżet. Przynoszą ukojenie podczas ząbkowania. Tego typu gryzaki mogą być nawet wzbogacone o szczoteczkę masującą, za pomocą której podaje się maluszkowi żel chłodzący, a w przyszłości pastę do zębów. Masowanie zwiększa ukrwienie, łagodzi podrażnienia i niweluje dolegliwości bólowe. Gryzak ze szczoteczką będzie wobec tego stanowić narzędzie uczące prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej. Można nawet zaopatrzyć się w gryzaki do podawania świeżych pokarmów typu kawałki owoców. Należy bardzo drobno pokroić jedzenie lub je rozgnieć, po czym umieścić w środku gryzaka i włożyć do buzi dziecka jak smoczek. Takie gryzaki mają dziurki, które umożliwiają dziecku komfortowe pobieranie pokarmu. W sprzedaży znajdują się też gryzaki 2w1, które pełnią funkcję zabawki. Ciekawą opcją są gryzaki piłki, wielobarwne, o zróżnicowanej strukturze, stymulujące zmysł wzroku i dotyku. Gryzaki mają wiele uchwytów, a podczas obracania się wydają dźwięki.

dziecko z gryzakiemDziecku można sprezentować gryzak-grzechotkę, łatwy do chwycenia w malutkie rączki. Znajdujące się w środku kulki wydają dźwięki, co wzbudza ciekawość maluszka i zachęca do używania. Będzie to gryzak i jednocześnie zabawka. W sprzedaży znajdują się nawet gryzaki geometryczne o walorach edukacyjnych. Mogą one nie tylko łagodzić nieprzyjemne objawy ząbkowania, ale też rozwijać kreatywność i myślenie przestrzenne. Gryzaki drewniane są twarde, ale całkowicie naturalne, łatwe do utrzymania w czystości, niezwykle wytrzymałe. Naturalne są też gryzaki kauczukowe, wolne od niebezpiecznych substancji. Kauczuk jest biodegradowalny, miękki, elastyczny, ma specyficzny zapach lubiany przez maluszki. Większość dzieci chętnie sięga po tego typu gryzaki, bo świetnie nadają się do żucia. Można też kupić dziecku gryzaki z tkaniny, które będą nieocenione przede wszystkim w przypadku dzieci wyjątkowo wrażliwych, dla których ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem. Takie gryzaki pełnią też funkcję przytulanek, mogą mieć postać kostki lub książeczki do gryzienia. Można również wyposażyć się w gryzaki z zawieszką, co świetnie sprawdzi się podczas spacerów, nie trzeba martwić się o ich wypadnięcie z wózka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gryzaka dla dziecka?

Przy wyborze gryzaka należy mieć na uwadze rodzaj, bo od tego zależy jego twardość i funkcjonalność. Na początek odpowiednie będą gryzaki miękkie, czyli kauczukowe i silikonowe. Jeśli dziecko zmaga się z nieprzyjemnymi objawami ząbkowania, to warto sięgnąć po gryzaki masujące, z tkaniny, z wypustkami, żelowe lub wodne do schłodzenia w lodówce. Świetnie sprawdzają się gryzaki wykonane z różnych materiałów, o zróżnicowanej fakturze, dzięki czemu dziecko będzie mogło wybrać, z której części chce korzystać w danym momencie, zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Na uwadze powinno się mieć też kształt gryzaka, obecność przypinki, mycie i konserwację, atesty i normy bezpieczeństwa.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy