dziewczynka w białej sukience ze smoczkiem

Różnice w budowie smoczków uspokajających

Smoczki, to jeden z ulubionych tematów mam i to zarówno tych świeżo upieczonych, jak i już bardziej doświadczonych. Mało tego, temat doboru smoczków dziecięcych pojawia się coraz częściej również na typowo „męskich” stronach WWW. Czy to oznacza istotną zmianę w kwestii światopoglądowej Polek i Polaków?

Smoczek prawdę powie…

Otóż i tak i nie. Smoczki przestały być tematem stricte kobiecym. Wręcz przeciwnie – coraz częściej różnią się one dziesiątkami różnych parametrów, co wymaga iście męskiej precyzji i dokładności. Ok, żarty żartami, ale poniższy podział jasno pokazuje, że smoczki, które zna się z czasów swego dzieciństwa, już dawno odeszły do lamusa. Poniżej kilka przykładów smoczków uspokajających, a także zestawienie ich istotnych cech, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę.

Materiałowy podział smoczków od A do B

niemowlę ze smoczkiemNajpopularniejszą odmianą są oczywiście smoczki silikonowe, które – jak łatwo się domyślić – charakteryzują się bezbarwną, ale też bezwonną i bezsmakową gumką. Wbrew wielu opiniom są one dosyć trwałe, gdyż w ogóle się nie odkształcają. Kolejną odmianą smoczków są modele wykonane z lateksu i kauczuku. W przeciwieństwie do tych pierwszych, ich kolor jest lekko brązowy, co nasuwa oczywiste skojarzenia z sutkiem. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą, gdyż dotyczą one również fizjonomii samego tworzywa. Niestety, modele kauczukowe mają już swój charakterystyczny smak i mogą – w niektórych przypadkach – wywołać ograniczone reakcje alergiczne. Ich wadą jest też szybsza podatność na zużycie, gdyż kauczuk o wiele łatwiej rozciąga się i odkształca.

Podział pod względem kształtu

O ile podział pod kątem użytego materiału jest dość prosty, o tyle podział smoczków pod względem ich kształtu i zastosowania, jest zdecydowanie bardziej złożony. Wyróżnia się tu między innymi:

  1. Smoczki o kształcie okrągłym – cechują się one gumką o okrągłej formie. Mało tego, w znacznym stopniu przypomina ona żarówkę, choć – jak sądzą niektórzy – ma ona również kształt wisienki. Jak widać, dużą rolę odgrywają tu własne gusta…
  1. Smoczki o kształcie płaskim lub symetrycznym – ich konstrukcja została nieprzypadkowo spłaszczona po obydwu stronach, dzięki czemu można je włożyć w usta malucha w praktycznie dowolny sposób. Większość dostępnych na rynku smoczków to modele symetryczne.
  1. Smoczki o kształcie anatomicznym, to najbardziej wyspecjalizowane produkty, których kształt jednoznacznie kojarzy się z sutkami. Oznacza to, że ich górna część jest nieco zaokrąglona, a dolna – zwężona. Dzięki temu dziecko już na samym początku ćwiczy prawidłowy odruch zgryzu. Warto przy tym pamiętać, że smoczek ortodontyczny nie „trzyma się” w buzi sam. Dziecko, chcąc go utrzymać, musi się nieco napracować. Co ważne, modele te są najczęściej dopasowywane do wymogów anatomicznych malucha, dzięki czemu minimalizują one powstawanie wad zgryzu. O konieczności stosowania takiego smoczka, powinien zadecydować lekarz zajmujący się noworodkiem.
  1. Smoczki dynamiczne – pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się smoczek dla noworodka, który wymusza na dziecku prawidłowy odruch ssania. Ich kształt jest nieprzypadkowy. Składają się one bowiem z miękkiej, znajdującej się w buzi części i ze stosunkowo twardej nasady. W związku z tym posiadają zdolność ciągłego rozszerzania i kurczenia, dzięki czemu wymuszają na dziecku utrzymanie odruchu ssania. Z tego typu smoczków korzystają zwłaszcza te kobiety, którym zależy na utrzymaniu prawidłowej dynamiki ssania piersi.

Smoczki jednoczęściowe – co to jest?

dziecko ze smoczkiemAlternatywą dla takich rozwiązań jak smoczek anatomiczny czy dynamiczny, jest smoczek jednoczęściowy. Co ciekawe, rozwiązania te cieszą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że razem tworzą jedną całość. Dzięki temu ryzyko, że cokolwiek z nich odpadnie, jest ograniczone do zera. Ważną zaletą jednoczęściówek jest też ich specyficzna faktura, w której nie ma miejsca dla różnych szczelin, trudnodostępnych zakamarków, a także innych, trudnych w czyszczeniu elementów. Ciekawostką jest również ich materiał wykonania, gdyż w całości – dotyczy to zarówno tarczy, uchwytu, jak i główki – są one wykonane z kauczuku. Dzięki temu mogą służyć również i starszym dzieciom jak np. gryzaki. Niekwestionowanym atutem tych smoczków jest też ich stosunkowo niewielka cena, a także duży wybór różnych kształtów i kolorów.

Wybór smoczka – podstawowe kryteria

Wybierając odpowiedni smoczek dla malucha, warto kierować się przede wszystkim intuicją. Można też – a nawet trzeba – skonsultować ów wybór z lekarzem pediatrą. Dzięki temu rodzic ma pewność, że zastosowany smoczek nie tylko spełni pokładane w nim nadzieje, ale też zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się niekorzystnych zmian anatomicznych w obrębie dziecięcych ust.

Podsumowując, wybór optymalnego smoczka dla maluszka nie jest łatwy, ale duża liczba dostępnych modeli, jest z punktu widzenia rodzica bardzo ważna. Zwłaszcza że każde dziecko ma swoje własne preferencje, jeśli chodzi o jego kształt i barwę.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy