dziecko z różowym smoczkiem

Zakup smoczka odpowiadającego potrzebom dziecka

W wyprawce dla dziecka bardzo często znajduje się smoczek dla noworodka, chociaż nie jest on niezbędnym elementem. Wielu rodziców rezygnuje z niego całkowicie lub używa wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy mają problem z uspokojeniem płaczliwego maluszka. Temat używania smoczków jest sporny. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Zdania są mocno podzielone, rozwiązanie to ma sporo zalet, ale nie jest też wolne od wady. Należy wobec tego zapoznać się z przysłowiowymi dwiema stronami medalu, aby podjąć właściwą decyzję.

Czy warto dawać dziecku smoczek? Jakie płyną z tego korzyści?

leżące niemowlę ze smoczkiemSmoczek może być już podawany kilkutygodniowym dzieciom, zaleca się poczekać z tym, aż do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że zbyt wczesne podanie smoczka może mieć negatywny wpływ na odruch ssania. Istnieje też ryzyko zatrzymania się laktacji u matki, co stanowi kolejny problem. Jeśli dziecko nie ma żadnych problemów ze ssaniem piersi a kobieta z wydzielaniem pokarmu, to można śmiało wspomóc się smoczkiem. Warto od razu zaznaczyć, że niektóre dzieci nie są nawet zainteresowane smoczkiem, czują do niego wręcz niechęć. Zdecydowanie atrakcyjniejsza jest dla nich miękka i ciepła pierś matczyna. Dziecka nie można oczywiście do niczego zmuszać, bo przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli smoczek zostanie już zaakceptowany, to będzie zapewniać poczucie bezpieczeństwa i ukojenia w stresowych sytuacjach. Jeśli dziecko potrzebuje wyciszenia, to może okazać się niezwykle pomocnym gadżetem. Zaletą smoczków jest to, że stanowią skuteczne narzędzie pomagające uspokoić maluszka. Nie brakuje dzieci, które najchętniej nie odrywałyby się od piersi, co jednak dla matki jest bardzo uciążliwe. Problem z nadmiernie rozwiniętym odruchem ssania u dziecka można rozwiązać przez włożenie mu do buzi smoczka.

Na korzyść smoczków przemawia to, że można dawać je w dowolnym momencie i miejscu. Sprawdzą się w domu, na spacerze, podczas wyjazdu czy robienia zakupów. Są niewielkich wymiarów, można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie, zmieszczą się nawet do kieszeni. Smoczek będzie wybawieniem w miejscu publicznym, gdy dziecko nagle poczuje ogromną potrzebę ssania lub stanie się bardzo marudne i płaczliwe. Trudno mówić o karmieniu piersią, będąc w sklepie lub podczas prowadzenia samochodu, dlatego smoczek sprawdzi się idealnie. Warto też mieć na uwadze to, że wprowadzenie smoczka ułatwia potem karmienie butelką. Jest to ponownie wygoda dla matki. Karmienie przez butelkę ma wiele zalet, może zrobić to każdy, wystarczy odciągnąć wcześniej mleko lub przygotować mieszankę modyfikowaną i po problemie. Mama może zająć się przez chwilę sobą, powierzyć opiekę nad dzieckiem innej osobie. Jeśli dziecko ma tendencję do ssania kciuka, to smoczek jest wręcz wskazany. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad zgryzu, bo podczas ssania kciuka jedne zęby są wypychane na zewnątrz, a inne cofają się.

Jakie są dostępne smoczki dla dzieci?

niemowlę ze smoczkiemWybór smoczka dla dziecka nie jest wcale taki oczywisty, bo do wyboru jest multum rodzajów i jeszcze więcej modeli. Smoczki dzieli się między innymi według rozmiaru. W pierwszej grupie znajdują się modele przeznaczone dla wcześniaków: są najlżejsze, lateksowe, niezawierające BPA, przygotowane do sterylizacji. Do drugiej grupy należą smoczki dla noworodków, czyli dla dzieci do trzeciego miesiąca życia, które mają kształt przypominający kobiecą pierś, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zaburzenie odruchu jej ssania. W ostatniej grupie znajduje się smoczek dla niemowląt, czyli dla dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Bardzo ważne jest to, aby smoczek nie był zbyt mały, bo może przyczynić się do powstania wad zgryzu. Natomiast za duży smoczek to prosta droga do wywoływania odruchu wymiotnego u dziecka. W sprzedaży znajdują się smoczki przeznaczone dla dzieci między trzecim a szóstym miesiącem życia, od szóstego do dwunastego miesiąca życia lub dla starszych maluchów.

Smoczki mogą być wykonane z różnych materiałów. Modele kauczukowe są ekologiczne, w stu procentach naturalne, delikatne i elastyczne, miękkie, idealne na początek. Smoczki lateksowe łatwo utrzymać w czystości, są trwałe, elastyczne i miękkie, nie nadają się dla starszych dzieci. Kolejną opcją do wyboru są smoczki silikonowe, czyli bezbarwne, nieco twardsze, mniej podatne na odkształcenia i trwalsze. Można je sparzyć wrzątkiem, mają one naturalny zapach. Biorąc pod uwagę funkcje smoczków, wyróżnia się modele dynamiczne, które świetnie imitują pracę brodawek podczas ssania piersi, są idealnie dla najmłodszych. Smoczek ortodontyczny polecają stomatolodzy, gdyż zapobiega wadom zgryzu. Wkłada się go tylko jedną stroną do buzi dziecka. W sprzedaży dostępne są również smoczki na ząbkowanie, antykolkowe i uspokajające. Tarczki w smoczku mogą być tradycyjne, zakończone kółkiem, nocne lub połączone gumką.

Na co zwracać uwagę, kupując smoczek dla dziecka?

Wybierając smoczek dla dziecka, powinno się mieć na uwadze przede wszystkim jego wiek. Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja dotycząca zalecanego przedziału wiekowego. Kupowanie pierwszego lepszego smoczka mija się z celem, bo zakup będzie prawdopodobnie nietrafiony. Z kolei źle dobrany smoczek przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, trzeba liczyć się z występowaniem szeregu negatywnych konsekwencji. Niektóre smoczki są przeznaczone dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu miesięcy, natomiast inne są kierowane dla starszych podopiecznych po osiemnastym miesiącu życia. Kolejną kwestią będzie kształt smoczka, który powinien być dopasowany anatomicznie do jamy ustnej dziecka. Przełoży się to na komfort użytkowania, dlatego należy szukać modelu z końcówką do ssania wypukłą od góry i płaską od spodu.

Niezwykle istotne przy zakupie smoczka jest sprawdzenie, czy posiada on odpowiednie certyfikaty i atesty. Musi spełniać wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa, bo znajdzie się przecież w jamie ustnej dziecka. Będzie ssany i nadgryzany, dlatego nie mogą znajdować się w nim żadne szkodliwe substancje. Wystrzegać należy się smoczków zawierających BPA, czyli niezwykle toksyczny związek chemiczny. Pamiętać trzeba również o dobraniu właściwej traczy smoczka, czyli części znajdującej się wokół ust. Trzeba ją dopasować wielkością do buzi, nie może być za duża ani za mała, bo w przeciwnym razie będzie utrudniać oddychanie. W tarczy obowiązkowo powinny znajdować się dziurki pełniące rolę otworów wentylacyjnych, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy