matka karmiąca niemowlę piersią

Rodzaje biustonoszy do karmienia piersią

Zarówno współczesne trendy, jak i sami producenci, przyzwyczaili nas do różnorodnych rozwiązań w grupie odzieży tzw. mody ciążowej i stylizacji dla młodych mam. Mamy specjalnie zaprojektowane i uszyte spodnie dla pań w ciąży, mamy też sukienki ciążowe. Ale również spory wybór elementów odzieży dla mam karmiących takich jak: chusty do noszenia maluchów, specjalne podstawki ułatwiające karmienie, uprzęże i szelki do przenoszenia pociechy. Wśród nich ważne miejsce zajmują biustonosze do karmienia.

Czym tak właściwie jest stanik do karmienia?

biały biustonoszWiększość przyszłych mam, które zapobiegliwie gromadzą niezbędne ciuszki dla swego wymarzonego maluszka, częstokroć w stanie – pełnego emocji i podenerwowania – oczekiwania, zapomina o swoich potrzebach. A nie trzeba chyba wspominać, iż gruntowne przygotowanie mamy nie tylko do porodu, ale i przede wszystkim pierwszych miesięcy z przyszłym potomkiem, jest równie ważne. Młodzi rodzice, jak i dalsza rodzina, znajomi, kupują więc z radością łóżeczko i jego wyposażenie, zabawki dla maluszka, pierwsze maleńkie body, buciki spełniające raczej rolę ochronną i estetyczna dla małych stópek, niż zadanie prawdziwego obuwia. Tymczasem bardzo często przyszła mama na swej liście z wyprawką zapomina o czymś tak użytecznym i jednocześnie niezbędnym jak biustonosz do karmienia.

Stanik do karmienia, zwany popularnie i pieszczotliwie przez młode mamy „karmnikiem”, to rzecz spełniająca kilka arcyważnych funkcji. Po pierwsze, biustonosz do karmienia jest elementem kobiecego ubioru, który jak każdy inny stanik ochrania kobiece piersi. Kolejne i chyba fundamentalne zadanie, to ułatwienie karmienia maluszka w różnych niespodziewanych sytuacjach – stanik do karmienia sprawdza się wtedy jako ów karmnik, gdy musimy szybko odpiąć klapkę, by nakarmić niepokojącego się i głodnego niemowlaka. Sytuacje takie bywają prawie zawsze nerwowe dla obu osób, i tego typu stanik do karmienia powstał jako odpowiedź na palącą kwestię, jak przyśpieszyć karmienie i zmniejszyć stres dziecka. Poza tym, dlaczego by pozbawić biustonosz do karmienia immanentnej cechy wszystkich chyba ze smakiem zaprojektowanych i solidnie wykonanych staników? Stąd też biustonosze do karmienia bywają tak samo estetyczne i stylowe, jak każde inne; casualowe czy sportowe. Wszystko rzecz jasna po to, by opiekująca się dzieckiem mama mogła również czuć się kobieco, atrakcyjnie i komfortowo.

Kiedy najlepiej kupić i jak wybrać optymalny biustonosz do karmienia?

Przyszłym mamom zaleca się, by biustonosze do karmienia zaczęły przeglądać mniej więcej pod koniec przedostatniego miesiąca ciąży, bowiem właśnie pod koniec ciąży piersi kobiety nie powinny się już bardziej powiększać. Warto jednak dokonać zakupu i wybrać odpowiedni stanik do karmienia, zanim znajdziemy się w szpitalu – zazwyczaj wtedy już nie będziemy mieć czasu na eksplorację sklepów tradycyjnych czy internetowych. Poza tym biustonosz do karmienia z klapką lub swobodnie opuszczany przyda się już w samym szpitalu, gdy mama będzie musiała zostać jeden, dwa dni na oddziale położniczym, a w tym czasie maluch będzie energicznie domagał się pokarmu.

Kupując biustonosz do karmienia, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy mama jest w stanie bezproblemowo odsłonić pierś lub odpiąć klapkę, jedną ręką. Nie zawsze przecież będziemy mieć wokół siebie bliskie i przyjazne osoby, które byłyby dla nas wsparciem w pierwszych dniach i miesiącach po porodzie – stąd ów wymóg samodzielności, wspartej komfortem wykonania biustonosza. Wybierając i przymierzając stanik do karmienia niemowlęcia, mama w ciąży musi dosyć dokładnie zmierzyć swój obwód w biuście i pod biustem. Nieocenioną pomocą będzie tu wykwalifikowana brafitterka, która przytrzyma miarę – samodzielne pomiary będą skutkować przesunięciem odcinka obręczy barkowej i tym samym innym, sztucznym ułożeniem samych piersi. Profesjonalna pomoc to także porada, ile luzu powinien dawać kobiecie stanik do karmienia, jak również najbardziej trafione sugestie co do modeli miseczek i długości ramiączek stanika. Zazwyczaj obwód piersi, jak i bezpośrednio pod samym biustem nieco się zmniejszy tuż po porodzie (nawet o 10 cm), inny będzie przed ciążą, w trakcie ciąży i w czasie laktacji. Generalnie sam biust po porodzie nieco się zwiększa – trzeba o tym pamiętać, dopasowując wielkość i kształt miseczek. Jeśli przyszła mama nie wie tego z lektur przygotowujących do połogu, doświadczona brafitterka, sugerując dane biustonosze do karmienia, będzie także brała pod uwagę fakt, iż piersi mamy karmiącej zmniejszają się lub zwiększają kilka razy na dobę, zależnie od tego, czy jesteśmy przed, czy po karmieniu.

Idealny stanik do karmienia niemowlęcia? Komfort karmienia i wygoda noszenia!

mama karmiąca dziecko piersiąNajlepsze biustonosze do karmienia są produkowane z mieszanki materiałów sztucznych i tych pochodzenia naturalnego. Przy czym, zarówno poliester nie może tu zawierać żadnych alergizujących domieszek, jak i bawełna nie może być kiepskiej jakości – ta źle wysuszona w trakcie produkcji będzie po kilku praniach sucha i łamliwa i żaden elastan (lycra) tu nie pomoże. Materiał stanika ma być także przyjemny w dotyku także dla maluszka. Wnętrze misek musi być, co chyba oczywiste, miękko wyściełane, tak by przypadkiem biustonosz do karmienia, nie służył także do podrażniania delikatnych i wrażliwych brodawek karmiącej mamy. Dobry biustonosz do karmienia musi – z konieczności i wygody szybkiego dostępu do piersi – być pozbawiony wszelkich usztywnień plastikowych czy drucianych, a także fiszbinów i nadmiernych wypełnień (oprócz dopuszczalnych wkładek laktacyjnych), które trudno odgiąć w trakcie odpinania miseczki. W momencie doboru należy też szczególną uwagę zwrócić na to, jak pierś w staniku zachowuje się podczas ruchu rękoma, jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało. Jest to ważne, bowiem stanik do karmienia, którego miseczka nie zakrywa całej piersi, będzie prawdopodobnie powodował denerwujące wysuwanie się piersi ze stanika dołem. Z kolei, stanik do karmienia zbyt obcisły, a zwłaszcza zbyt mocno ściągnięte ramiączka wytworzą efekt unoszących się piersi lub przesunięcie tylnej części biustonosza w kierunku łopatek, co także może dawać odczucie dyskomfortu.

Jeśli chodzi o jakże ważną kwestię dyskrecji, zauważmy, iż na rynku dostępne są już biustonosze do karmienia, których element ruchomy jest na tyle mały, iż odsłania tylko niewielką cześć piersi wraz z brodawką. Dzięki temu możliwe jest zaspokojenie głodnego maluszka, niezależnie od miejsca i sytuacji, niemalże wszędzie w miejscach publicznych.

Dodatkową, ostatnią już radą, jakiej moglibyśmy delikatnie udzielić przyszłym mamom, to ta, by jeszcze przed szczęśliwym rozwiązaniem kupiły, nie tylko tzw. miękki biustonosz do karmienia lub ten z częściami rozpinanymi, lecz także na swą listę zakupową wpisały bluzki i sweterki z guzikami lub delikatnymi suwakami. Staną się one na długie miesiące karmienia stałymi elementami kobiecej garderoby. Dobrze dobrane pod względem komfortu i estetyki na pewno ułatwią życie młodej mamie, a z pewnością lepiej się sprawdzą, niż kończące się wysoko pod szyją topy, nierozpinane bluzki lub trudno zdejmowalne golfy.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy