Wiele kobiet już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka decyduje się na zakup laktatora, który służy do odciągania pokarmu. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku braku możliwości nakarmienia dziecka. Stanowi też duże ułatwienie dla młodych mam, które mają trudności ze ściąganiem pokarmu lub tego nie potrafią. Jest wiele sytuacji, w których laktator się przydaje, dlatego warto się w niego wyposażyć. Nie wiąże się to wysokimi nakładami finansowymi, a można liczyć na ogromną wygodę. Odciąganie mleka dla dziecka ma wiele zalet, o których powinna wiedzieć każda kobieta.
Co warto wiedzieć na temat odciągania pokarmu?
Nie zawsze możliwe jest nakarmienie dziecka piersią w danym momencie, dlatego świetnie sprawdza się odciąganie pokarmu. Nie trzeba karmić dziecka mlekiem modyfikowanym, wystarczy ściągnąć mleko bezpośrednio przez brodawki sutkowe. Jeśli dziecko musi przebywać przez dłuższy czas w szpitalu ze względu na przedwczesny poród lub chorobę, to odciąganie mleka będzie świetnym rozwiązaniem. Nie ma bardziej wartościowego pokarmu dla maluszka niż ten wyprodukowany przez jego matkę. Jeśli mama musi wyjechać na jakiś czas, to również warto odciągnąć wcześniej większą ilość pokarmu, aby dziecko miało co jeść pod jej nieobecność. Specjalne woreczki do mrożenia pokarmu umożliwiają odpowiednie przechowywanie go, dzięki czemu zachowa on przez dłuższy czas swoje pierwotne właściwości odżywcze. Nie będzie trzeba wprowadzać karmienia naprzemiennego, a odciągniętym pokarmem może nakarmić dziecko dosłownie każdy – tata czy nawet opiekunka.
Laktator przydaje się także w przypadku kobiet, które decydujących się na powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jako że warto jak najdłuższej karmić dziecko piersią, bo wpływa to korzystnie na jego rozwój, odciąganie pokarmu staje się wręcz koniecznością. Ponadto zwiększa to wydzielanie mleka i przeciwdziała przedwczesnemu ustaniu laktacji. Laktator będzie nieoceniony przy niedoborze pokarmu i relaktacji. Zdarza się tak, że kobieta ma bardzo dużo pokarmu i musi ściągać go praktycznie po każdym karmieniu, bo dziecko nie jest w stanie wszystkiego zjeść. Laktator będzie też nieoceniony podczas choroby dziecka lub matki oraz poranionych brodawek sutkowych. Odciąganie mleka pomaga też w procesie nauki ssania przez dziecko. Jest to ogromna wygoda podczas karmienia w miejscach publicznych.
Jaki laktator wybrać?
Najprostszą budowę ma laktator ręczny wyposażony w lejek z przyssawką, którą przystawia się do piersi i w pompkę z rączką. Obsługa polega na pociąganiu za rączkę w celu zwiększenia siły ssącej, dzięki czemu następuje odciągnięcie pokarmu. Zaletą laktatorów ręcznych jest to, że działają one bez zasilania zewnętrznego. Na ich korzyść przemawia również niewydawanie dźwięków, kompaktowe wymiary i lekkość. Laktatory ręczne łatwo się zakłada i utrzymuje w czystości. Można też liczyć na atrakcyjną cenę. Nadają się do okazjonalnego odciągania niewielkiej ilości pokarmu. Pomimo wielu zalet tego typu laktatory nie są wolne od wad. Minusem będzie niska efektywność, potrzeba użycia siły własnych rąk, brak możliwości regulowania mocy ssania. Młode mamy zdecydowanie częściej decydują się na laktator elektryczny o większej mocy ssania. Ruchy wykonywane są mechanicznie dzięki silnikowi.
Nowoczesne laktatory stymulują wytwarzanie pokarmu, usprawniają odciągnięcie go w komfortowy sposób. Jako że nie trzeba używać siły, odciąganie pokarmu umożliwia zrelaksowanie się podczas wykonywania tej czynności. Do wyboru są nawet różne poziomy pracy, nie ma problemu z szybkim i łatwym ściągnięciem większej ilości pokarmu. Za tego typu udogodnienia trzeba niestety zapłacić więcej pieniędzy. Ponadto laktatory elektryczne są cięższe i głośniejsze ze względu na pracujący silnik. Sprzedaje się je w wersji pojedynczej i podwójnej. Przy sporadycznym odciąganiu pokarmu wystarczający będzie model pojedynczy. W przypadku laktatorów podwójnych, można mówić o bardzo szybkim odciągnięciu pokarmu i to większej ilości, dlatego przy częstym używaniu będą idealnym wyborem.
Na co zwracać uwagę przy zakupie laktatora?
Przy wyborze laktatora powinno się mieć na uwadze możliwość regulowania siły ssania. Nowoczesne modele są w stanie zapamiętywać wprowadzone ustawienia, co stanowi kolejne udogodnienie. Przydatną funkcją jest naśladowanie rytmu ssania dziecka, co stymuluje wydzielanie pokarmu. Mile widziana będzie też nakładka masująca, co również działa pobudzająco na laktację. Wybierając laktator, powinno się mieć na uwadze gwarancję cichego trybu pracy, co przełoży się na komfort użytkowania. W szybkim odciąganiu większej ilości pokarmu pomoże laktator podwójny. Istotna będzie również łatwość utrzymania w czystości urządzenia. Na uwadze powinno się mieć także dodatkowe akcesoria typu etui, wkładki laktacyjne, sterylizator. Sprawdzić trzeba sposób zasilania laktatora. Jeśli ma być on używany również poza domem i podczas podróży, to najlepiej sprawdzi się model na baterie. Umożliwia odciąganie pokarmu w dowolnym momencie i miejscu. Do użytku domowego można wybrać laktator zasilany sieciowo. Ciekawą opcją jest urządzenie ładowane przez port USB, które można podłączać przykładowo do komputera. Laktator powinien posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo jego użytkowania.