Pierwsze wycieczki z małym dzieckiem wymagają zupełnie innego przygotowania niż te przed jego narodzinami. Maluch sam nie zadba o to, żeby zawsze mieć czyste dłonie, które z chęcią będzie wyciągał w stronę nieznajomych mu przedmiotów i tekstur. Należy dbać o to, aby zawsze mieć go na oku, aby w sytuacji wybrudzenia się można było od razu zadziałać.
Jak przygotować samochód?
Dla niemowlaków szum silnika samochodowego jest niezwykle uspokajający, dlatego zwykle jest to pierwszy środek transportu, który wybiera się na podróż z najmłodszym członkiem rodziny. Zapewnienie mu bezpieczeństwa i higieny w czasie jazdy jest bardzo ważne, a pierwszym krokiem do tego jest odpowiednie przygotowanie pojazdu. Fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy można przykryć tetrową pieluchą lub położyć na nim ręcznik dla niemowlaka. Przyda się to w szczególności latem, kiedy maluch zaczyna pocić się po dłuższej chwili w samochodzie. Należy również pamiętać o częstych postojach, ponieważ jest to idealny moment na przemycie dłoni malucha. Można to zrobić za pomocą nawilżanych chusteczek lub przegotowanej wody, którą warto zabierać ze sobą w butelce w podróż.
Co zabrać do samolotu?
Zabranie dziecka na pokład samolotu powinno mieć miejsce najwcześniej po ukończeniu przez niego 3 miesiąca życia lub kiedy rodzice są pewni, że maluch nabrał wystarczająco dużo odporności. Powietrze w takich miejscach, to skupisko bakterii, dlatego zachowanie higieny jest wtedy szczególnie istotne. Poza ubrankami na zmianę, pieluchami i dużą ilością pokarmu, warto pamiętać również o ręczniku czy nawilżanych chusteczkach, a także o kremie. Przyniesie on ulgę spierzchniętej i wysuszonej skórze przy niskiej wilgotności powietrza w samolocie. Jeżeli dziecku potrzebna jest maść na odparzenia, również powinna się ona znaleźć w bagażu podręcznym. Należy oczywiście pamiętać o limitach dotyczących przewozu płynów, planując podróż z maluchem. Niezbędne mogą się również okazać zabawki i łamigłówki, które pomogą w zajęciu jego uwagi.
Postoje w podróży samochodem
Częste zatrzymywanie się na odpoczynek może zwiększyć komfort dziecka, a także higienę jazdy. Postój jest dobrym momentem na sprawdzenie stanu jego pieluchy. Częste przewijanie zapobiegnie odparzeniom, do których mogłoby doprowadzić zbyt długie siedzenie w mokrym pampersie. Należy pamiętać, że podczas jego przebierania w miejscu publicznym najlepiej jest używać podkładów jednorazowych. Chwila odpoczynku jest również dobrym momentem na nakarmienie malucha. W ciepłe dni można rozłożyć koc na świeżym powietrzu, na którym będzie mógł raczkować i się bawić. Ruch jest dla dziecka niezwykle ważny, a dodatkowo może go uspokoić na kolejną część jazdy, co w szczególności przyda się rozbieganym szkrabom. Chusteczki nawilżane wodą sprawdzą się doskonale do umycia rąk dziecka po krótkiej zabawie. Dzięki nim nie trzeba obawiać się o brud w foteliku, a dla dodatkowej ochrony można zastosować płyn antybakteryjny o przyjemnym zapachu.
Rozrywki dla malucha
Niezależnie w jakim wieku jest pociecha, nuda w czasie jazdy jest nie do uniknięcia. Aby podróż była dla dziecka ciekawa i komfortowa, dobrze jest zapewnić mu rozrywkę. Najmłodsze maluchy, spędzające wycieczkę w foteliku, najbardziej ucieszą się ze znanych im zabawek. W samochodzie ważne jest, aby jedno z rodziców siedziało przy nim na tylnym siedzeniu. Maluch będzie wtedy dużo spokojniejszy. Jeżeli dziecko jest już chodzące, to dobrze sprawdzają się częste postoje, kiedy może pobiegać lub porzucać piłką, a także niespodzianki. Nowa zabawka lub ulubiona przekąska zainteresują dziecko, a podróż będzie dla niego dużo przyjemniejsza. W samolocie jednak trzeba zdać się na rozrywki w fotelu. Sprawdzą się tu też bajki lub gry interaktywne na tablecie lub smartfonie. W czasie podróży dobrze jest zrezygnować z kleistych i oblanych czekoladą słodyczy. Mogą się one rozpuścić i wybrudzić nie tylko rączki, ale też ubranie dziecka. Zasada mycia dłoni po każdym posiłku powinna być przestrzegana również w samochodzie.
Higiena, to również bezpieczeństwo
W czasie podróży należy jak najlepiej zadbać o czystość rąk dziecka, nie tylko ze względu na zabrudzenia, ale również bakterie i zarazki. Pudełko na chusteczki nawilżane oraz płyn do dezynfekcji powinny więc znaleźć się w każdej torbie podręcznej szykowanej na wyjazd. Dobrze jest wybrać produkty o przyjemnym dla maluchów, delikatnym zapachu, który może je dodatkowo zachęcić do samodzielnego pamiętania o ich użyciu. Najlepszym sposobem na kształtowanie w dziecku pozytywnych nawyków jest wykonywanie tych czynności samodzielnie. Rodzice są dla maluchów największymi wzorami do naśladowania, dlatego widok tego jak dbają o czystość rąk przed i po posiłku może pomóc im w nauczeniu się, jak jest to ważne dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Podróżując, dzieci rozwijają swoją ciekawość i chęć eksploracji. Warto zabierać najmłodszych na wycieczki, kiedy tylko są gotowe na podróż w foteliku.
Wybranie się na wycieczkę z dzieckiem wymaga spakowania specjalistycznych produktów, które umożliwią dbanie o higienę malucha w takim samym stopniu jak w domu. Niezależnie czy chodzi o podróż samochodem, czy samolotem, należy mieć przy sobie wszystko, co niezbędne do umycia dłoni malucha, przewinięcia go czy przebrania. Z tego powodu bagaż podręczny na wyjazd z dzieckiem powinien zostać dokładnie zaplanowany i kilkukrotnie sprawdzony.