Butelka to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla maluszka. Obecnie na rynku są dostępne różnorodne rodzaje, przez co decyzja nie należy do najłatwiejszych. Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, zatem wybór odpowiedniego wariantu często jest poprzedzony wieloma dylematami. Butelka przyda się nie tylko w domu. W przypadku chociażby wyjazdu, w pewnych sytuacjach nakarmienie dziecka piersią może okazać się niemożliwe, wtedy takie akcesorium okaże się bardzo przydatne.
Przydaje się ona także wtedy, gdy przychodzi czas na to, aby szkrab zaczął pić mleko modyfikowane. Butelkę należy zmieniać wraz z procesem rozwoju i żywienia maluszka. Nie każda nada się dla wszystkich brzdąców i ich potrzeb żywieniowych. Butelki mogą różnić się rodzajem smoczków, pojemnością, czy też materiałem, z którego zostały wykonane. Dodatkowo powstało wiele modeli, które mają zapobiegać powstawania bolesnych kolek u maluchów.
Czym jest butelka antykolkowa?
Z pewnością wielu rodziców borykało się z kolką u swojego maluszka. Wiedzą oni, że to nic przyjemnego dla obu stron. Przyczyn tej dolegliwości istnieje sporo – jedną z nich często okazuje się nieprawidłowe karmienie. Uczucie bólu może wystąpić również w momencie, w którym maluch połknie zbyt wiele powietrza podczas ssania smoczka butelki lub piersi. Wtedy to maluszki płaczą, mają wzdęty brzuszek i podkurczone nóżki. Oczywiście powodów kolek może być znacznie więcej, jednak warto zacząć od kupienia artykułu, jakim jest butelka antykolkowa. Jej specjalna konstrukcja ma zapobiegać połykaniu powietrza przez pijące mleko dziecko.
Minimalizuje ona ryzyko wystąpienia kolki. Do napoju nie dostają się pęcherzyki powietrza, w związku z czym te nie trafiają do przewodu pokarmowego maluszka. Istnieje sporo modeli tego typu, wyróżnia je technologią, jaką zastosowano i systemem odpowietrzającym. Są takie, które posiadają specjalny smoczek z zaworkiem odprowadzającym powietrze, inne mają wentylowaną podstawkę lub także specjalne rurki. Niektóre warianty są zakrzywione, dzięki czemu po przechyleniu w dzióbku nie zbiera się powietrze.
Z czego powinna być wykonana dobra butelka?
Dobór materiału, z jakiego została wyprodukowana butelka do karmienia, jest dość istotnym aspektem mającym wpływ na wybór konkretnego wariantu. Wiele zależy od preferencji i potrzeb opiekunów. Warto mieć więcej niż jedną butelkę ze względów nie tylko higienicznych, ale i praktycznych. Ta na wyjazdy powinna być z lekkiego i trwałego materiału. Choć ma wiele zalet, szklane butelki nie sprawdzi się w podróży z uwagi na wagę i łatwość uszkodzenia. Są one jednak w obecnych czasach dość popularne i jako produkty codziennego użytku w domu, sprawdzą się doskonale. Łatwo utrzymać je w czystości. Są także odporne na mikrouszkodzenia, jakie mogą powstać w trakcie mycia i szorowania.
Jednak w sklepach dostępne są także artykuły z innych tworzyw. Równie popularne i przede wszystkim sprawdzające się w transporcie są butelki dla niemowląt plastikowe i silikonowe. Pierwsze są znane od dawna, jednak dość szybko ulegają różnym przebarwieniom, co należy mieć na uwadze. Drugi rodzaj ma wiele plusów, jest miękki, lekki i poręczny. Uszkodzenie go może być trudne, zatem posłuży znacznie dłużej. Tworzywo umożliwia ściśnięcie takiej butelki, aby skontrolować, ile wypłynie z niej np. mleka. Z tym jednak należy uważać, ponieważ mogłoby dojść do zachłyśnięcia się dziecka, jeśli te przyciśnie zbyt mocno przedmiot.
Butelka dla noworodka, jaką wybrać?
Butelka do karmienia stanowi bardzo ważny element wyprawki. Jej wybór nie należy do łatwych, z uwagi na wiele wariantów dostępnych do kupienia w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Choć zdecydowanie najlepszą decyzją będzie karmienie maluszka piersią, tak mogą zdarzyć się różne sytuacje, przez które okaże się to niemożliwe. Warto być na nie przygotowanym i wyposażyć się w odpowiednie artykuły. Przykładowo wyjście mamy do pracy będzie wymagało takiej butelki, aby tata w każdej chwili mógł nakarmić maluszka, gdy tylko ten zgłodnieje. Butelka dla noworodka, a raczej materiał, z jakiego została wykonana, powinien być wolny od wszelkich szkodliwych związków typu BPA. Tworzywo wykorzystane w produkcji jest również ważne pod względem praktyczności – jeśli akcesorium ma służyć głównie na podróże, wybór szklanej wersji nie będzie dobrym rozwiązaniem. Z kolei w domu zdecydowanie może się sprawdzić.
Przy niemowlakach egzamin zdają także standardowe, plastikowe butelki. Kluczowe okazuje się także dobranie pojemności. Noworodek nie potrzebuje jej raczej większej niż 120 ml, ponieważ nie jest w stanie tyle wypić. Jeśli jednak mowa o starszym dziecku, należy zdecydować się na dwie wersje – zarówno na mniejszą, jak i większą – 240 ml. Wtedy w zależności od danej sytuacji, wybierze się tą, która bardziej się sprawdzi. Co więcej, aby uniknąć potencjalnych kolek, warto wybrać wariant wzbogacony o technologię antykolkową. Ten będzie posiadał specjalne odpowietrzniki w smoczku lub podstawce, aby uniknąć zbierania się pęcherzyków powietrza i połykania ich przez maluszka. Doskonałym wyborem są także zakrzywione butelki ze smoczkiem po skosie.