mama karmiąca dziecko butelką

Najpopularniejsze rodzaje butelek do karmienia niemowląt

Wybór odpowiedniej butelki dla niemowlęcia może przysporzyć rodzicowi nie lada problemów: mnogość opcji, jakie są dostępne na rynku, sprawia że wybór najlepszego rozwiązania wydaje się być niemalże niemożliwy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje butelek do karmienia i czym się wyróżniają na tle innych?

Rodzaje tworzyw

karmienie butelkąButelki do karmienia niemowląt w najbardziej podstawowym podziale dzielą się na te, które są wykonane ze szkła oraz modele zrobione z tworzyw sztucznych. Wśród tych drugich można wskazać na butelki plastikowe z polipropylenu oraz tritanu. Obydwa te materiały są stosunkowo lekkie (w porównaniu do szkła) i odporne na uszkodzenia.

Rodzic musi samodzielnie dokonać wyboru, który z materiałów odpowiada mu bardziej: ciężkie szkło czy lżejsze tworzywo sztuczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Szkło można zdecydowanie łatwiej utrzymać w sterylnej czystości między innymi ze względu na możliwość wyparzenia butelki. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że zarówno polipropylen, jak i tritan mają swoich zwolenników i przeciwników, więc dokonanie dobrego, zdrowego dla malucha wyboru spośród dostępnych opcji może być trudnym zadaniem.

Różne rozmiary

Butelki do karmienia można podzielić również ze względu na ich rozmiar. Mniejsze modele są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, w tym również noworodków. W pierwszych miesiącach życia maluch z reguły nie wypija na raz wiele mleka, w związku z czym producenci stworzyli malutkie, mieszczące 100-150 ml płynu butelki.

W sprzedaży dostępne są również zdecydowanie większe modele, z których mleka mogą napić się większe dzieci. Dobór butelki pod kątem rozmiaru powinien być uzależniony od wieku i apetytu dziecka. Nie warto inwestować od razu w dużą butelkę dla noworodka między innymi ze względu na to, że dobranie odpowiednio małego smoczka do modelu butelki przeznaczonej dla starszych dzieci może być trudne. Dodatkowo, utrzymanie butelki w ręku będzie po prostu męczące dla rodzica – maleńkie, kilkutygodniowe dziecko nie podeprze jej własnymi rączkami choćby odrobinę, co oznacza spory dyskomfort dla osoby dorosłej.

Butelka dla mam karmiących piersią

Wśród butelek do karmienia wskazać można również te, które zostały stworzone z myślą o mamach karmiących dziecko piersią. Nie od dziś wiadomo, że picie mleka z butelki jest dla dziecka zdecydowanie prostsze, w związku z czym w razie jednorazowej konieczności podania maluchowi karmionemu piersią mleka z butelki może dojść do późniejszego odrzucenia przez nie naturalnej metody karmienia.

Dlatego też producenci zaprojektowali butelki, które kształtem zbliżone są do kobiecego biustu i sutka, a przy tym wyposażone w otwory, które utrudniają pobieranie pokarmu w porównaniu do zwykłych modeli. Stanowią one doskonały wybór dla mam, które chcą wyjść bez maleństwa, pozostawiając je pod opieką kogoś innego, ale nie rezygnować z karmienia w ogóle. Z takiej butelki można podać niemowlęciu mleko mamy lub – w przypadku jego braku – mleko modyfikowane. Jego kształt sprawi, że ryzyko późniejszego odrzucenia piersi jest zminimalizowane. Dodatkowo, maluch który do tej pory nie jadł z butelki, nie powinien mieć większych trudności z jej zaakceptowaniem: odpowiedni kształt zachęci niemowlę do rozpoczęcia posiłku pod nieobecność mamy.

Najpopularniejsze typy butelek niemowlęcych – podział ze względu na wiek dziecka

dziecko karmione butelkąButelki do karmienia różnią się między sobą również ze względu na wiek maleństwa, które jest nimi karmione – nie tylko pod kątem rozmiaru. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje butelek do karmienia przy uwzględnieniu kryterium wieku niemowlęcia, jego umiejętności, a także dalszego rozwoju.

Butelka antykolkowa

Butelka antykolkowa należy do najpopularniejszych modeli dla najmłodszych dzieci. To perfekcyjna butelka dla noworodka, którego układ pokarmowy (a także umiejętność radzenia sobie z nadmiarem powietrza w brzuszku) jest jeszcze na tyle niedojrzały, że podczas spożywania mleka z butelki dziecko bardzo często połyka duże ilości powietrza. Te – w najlepszym wypadku – rodzicowi uda się usunąć podczas odbijania. W najgorszym – nagromadzone w żołądku powietrze wydostanie się z brzuszka razem z pokarmem.

Butelki antykolkowe pozwalają ograniczyć połykaną przez dziecko ilość powietrza, a co za tym idzie – poprawić komfort malucha i zapobiec przykrym dolegliwościom ze strony brzucha. Są idealnym wyborem dla noworodków, a także kilkumiesięcznych maluchów.

Butelka treningowa

Gdy maluch osiągnie odpowiedni wiek oraz optymalne zdolności motoryczne, warto zamienić klasyczną butelkę antykolkową na model treningowy. To specjalnie wyprofilowana, lekka butelka, dzięki której maluch uczy się samodzielnego pobierania pokarmu. Niemowlę, które opanowało już chwytanie przedmiotów oburącz i ma dość sił, by utrzymać butelkę pełną mleka, może rozpocząć naukę samodzielnego picia. To opcja, dzięki której rodzic może nieco odetchnąć i zająć się czymś innym (wciąż nadzorując malucha), a dziecko zdobywa nowe umiejętności oraz zyskuje zdecydowanie większą siłę fizyczną.

Kubek-niekapek

Logopedzi są zgodni: w pewnym wieku należy oduczyć dziecko korzystania z butelki, gdyż jej stosowanie może doprowadzić do pogorszenia się stanu zgryzu dziecka. Dlatego też warto zadbać o to, by maluch po ukończeniu roku stopniowo rozpoczął picie zarówno mleka, jak i innych napojów z kubka-niekapka. Jego ustnik jest korzystniejszym dla zębów malucha rozwiązaniem, a jednocześnie umożliwia łatwe i szybkie pobieranie mleka przez dziecko. Dodatkowo stanowi świetny wstęp do nauki picia z normalnych kubków.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy